هیئت وزارتی عربی اسلامی خواستار نقش فعال فرانسه در برقراری آتش‌بس در غزه شد

پیش از این هیئت وزارتی مذکور صبح چهارشنبه در لندن با دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هیئت وزارتی عربی اسلامی در جریان سفر به کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای گفت‌وگو جهت توقف جنگ در غزه، شامگاه چهارشنبه 1 آذر پس از دیدار از پکن، مسکو و لندن، وارد پاریس، پایتخت فرانسه شد.

این هیئت به ریاست شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، چهارشنبه شب با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن؛ سامح شکری، وزیر خارجه مصر؛ ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین؛ هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه؛ ریتنو مارسودی، وزیر خارجه اندونزی؛ یوسف مایتما‌ توجار، وزیر خارجه نیجریه و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب حضور داشتند.

حاضران در این دیدار از تلاش‌های مشترک مصر، قطر و آمریکا برای برقراری وقفه بشردوستانه چهار روزه جنگ در غزه استقبال کردند و خواستار توقف کامل درگیری و برقراری آتش‌بس پایدار در اسرع وقت شدند.

اعضای هیئت مذکور بر اهمیت اتخاذ اقدامات فوری از سوی کشورهای عضو دائم شورای امنیت برای توقف کامل جنگ در غزه تاکید کردند.

این هیئت همچنین خواستار ایفای نقش فعال و متعادل اعضای شورای امنیت برای اجرای قوانین بین‌المللی و اجرای قطعنامه‌های مرتبط با بحران غزه شد.

هیئت وزارتی عربی اسلامی همچنین بر ضرورت احیای روند صلح با هدف برقراری صلحی عادلانه و پایدار از طریق راه‌حل دو کشوری تاکید کردند تا مردم فلسطین بتوانند کشور مستقل خود طبق مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی را برقرار کنند.

وزرای عضو این هیئت موضوع ایجاد کریدورهای امن برای ارسال کمک‌های انسانی، غذایی، آب، سوخت و برقرای جریان برق به غزه، همچنین تسهیل فعالیت سازمان‌های بین‌المللی در این منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

آنها از جامعه جهانی خواستند که نسبت به جنایات نیروهای اشغالگر اسرائیلی و شبه‌نظامیان شهرک‌نشین در نوار غزه و کرانه غربی از جمله در قدس شرقی واکنش متناسب نشان دهد.

دیدار با کامرون

پیش از این هیئت وزارتی مذکور صبح چهارشنبه در لندن با دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا دیدار کرد.

وزارت خارجه بریتانیا در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که اعضای هیئت عربی اسلامی با کامرون‌ درباره آزادی همه گروگان‌ها، افزایش حجم کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه ‌و ایجاد راه‌حل سیاسی پایدار برای حل‌وفصل بحران کنونی گفت‌وگو کردند.

اطلاعیه افزود که دو طرف راه‌های فعال‌کردن روند دیپلماسی با هدف اجرای راه‌حل دو کشوری و برقرای امنیت برای اسرائیل و فلسطین را بررسی کردند.

بنا به این اطلاعیه، وزیر خارجه بریتانیا بر اهمیت فعالیت سازمان‌های امدادی برای ارسال سوخت به غزه جهت ادامه کار بیمارستان‌ها و تصفیه خانه‌های آب این منطقه تاکید کرد.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین «تنش‌آفرینی شهرک‌نشینان در کرانه غربی» را محکوم کرد و خواستار «کاهش سطح تنش‌ها در منطقه از جمله در لبنان و یمن» شد.

کامرون توافق میان اسرائیل و حماس را «گامی مهم برای اطمینان‌بخشی به خانواده گروگان‌ها، خروج امن اسیران، فرصتی برای حل بحران انسانی در غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتر به فلسطینیان» برشمرد و خواستار پایبندی همه طرف‌ها به این توافق شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید