پوتین: باید به «تراژدی جنگ» در اوکراین پایان داد

پوتین در دو اجلاس قبلی گروه بیست در دهلی نو در هند و در نوسا دوآ در اندونزی حضور پیدا نکرد و وزیر خارجه روسیه را فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به رهبران «گروه بیست» گفت که لازم است برای پایان دادن به «تراژدی جنگ» در اوکراین چاره‌ای اندیشید.

به گزارش «رویترز»، در جریان جلسه مجازی گروه بیست که روز چهارشنبه توسط نارندرا مودی، نخست وزیر هند فراخوانده شده بود، پوتین با رهبران این گروه اقتصادی صحبت کرد و برای اولین بار از واژه «جنگ» درباره اوکراین استفاده کرد.

به گفته پوتین: «برخی رهبران در سخنان خود گفته‌اند که از تجاوز مداوم روسیه به اوکراین شوکه شده‌اند. بله، البته جنگ همیشه تراژدی به بار می‌آورد. ما همه باید به پایان دادن به این تراژدی فکر کنیم. و البته روسیه هرگز از مذاکرات صلح با اوکراین عقب‌نشینی نکرده است.»

به گفته رویترز، این اظهارات اگرچه آشکارا برای «مصارف بین‌المللی» مطرح گرفته شده است، اما یکی از «صلح‌جویانه‌ترین» اظهارات پوتین درباره جنگ اوکراین است، و با اظهارات معمول وی درباره لزوم «شکست استکبار آمریکا» در تضاد است.

تصمیم پوتین برای حمله به اوکراین در فوریه 2022، مرگبارترین جنگ اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم را رقم زد، صدها هزار نفر را کشته یا زخمی کرده است، میلیون‌ها نفر را آواره کرده است، و باعث ویرانی جنوب و شرق اوکراین شده است.

پوتین در سخنرانی خود برای گروه بیست برای اولین بار از کلمه «جنگ» استفاده کرد. کرملین به صورت رسمی نبرد در اوکراین را «عملیات ویژه نظامی» می‌نامد. پوتین گفت: «من متوجهم که این جنگ و مرگ انسان‌ها همه را شوکه کرده است.»

به گفته رویترز، غرب و اوکراین بارها وعده داده‌اند که روسیه را در جنگ شکست داده و اشغالگران روسی را اخراج کنند. با این وجود، ضدحمله کی‌یف که از تابستان امسال آغاز شده است، به‌طور عمده ناموفق بوده است، و باعث افزایش نگرانی‌ها در غرب شده است.

پوتین در دو اجلاس قبلی گروه بیست در دهلی نو در هند و در نوسا دوآ در اندونزی حضور پیدا نکرد و وزیر خارجه روسیه را فرستاد. او آخرین بار در سال 2019 در گردهمایی این گروه در اوزاکای ژاپن به صورت حضوری شرکت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید