آنکارا: پیوستن سوئد به «ناتو» زمان می‌برد

آنکارا خواستار این شده است تا استکهلم اقدامات بیشتری برای محدود کردن اعضای «حزب کارگران کردستان» انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه به اعضای پیمان امنیتی آتلانتیک شمالی «ناتو» اطلاع داده است که برای تایید پیشنهاد عضویت سوئد در این پیمان به وقت بیشتری نیاز دارد، و این امر بعید است که در جریان نشست سران ناتو در هفته پیش رو انجام شود.

به گزارش «رویترز»، کمیسیون امور خارجه پارلمان ترکیه هفته پیش رای‌گیری درباره پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو را به تأخیر انداخت تا مذاکرات بیشتری درباره این موضوع برگزار شود.

وزیران خارجه اعضای ناتو در روزهای 28-29 نوامبر در بروکسل ملاقات می‌کنند، و اعضای غربی این پیمان امیدوار بودند که کار الحاق سوئد تا آن زمان به سرانجام برسد. سوئد و فنلاند پس از حمله روسیه به اوکراین درخواست عضویت در ناتو را داده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در آن زمان با پیوستن هر دو کشور مخالفت کرد، و گفت ملل شمالی از کسانی که ترکیه آنها را «تروریست» می‌داند حمایت می‌کنند، و همچنین به تحریم‌های صنایع دفاعی آنها علیه آنکارا اعتراض کرد.

ترکیه در نهایت پیشنهاد فنلاند را در ماه آوریل امسال تأیید کرد، اما سوئد را کماکان منتظر نگه داشته است. آنکارا خواستار این شده است تا استکهلم اقدامات بیشتری برای محدود کردن اعضای «حزب کارگران کردستان» (PKK) انجام دهد. اتحادیه اروپا و ایالات متحده این سازمان را به عنوان یک «گروه تروریستی» می‌شناسند.

استکهلم در پاسخ به آنکارا یک لایحه ضدتروریسم معرفی کرد که عضویت در سازمان‌های تروریستی را غیرقانونی می‌کند، و همچنین محدودیت‌های صادرات اسلحه به ترکیه را از میان برداشت. سوئد می‌گوید که به عهد خود با ترکیه عمل کرده است.

به گفته رویترز، پیش از آنکه رهبران ناتو پیوستن سوئد به این پیمان را اعلام کنند، کمیسیون امور خارجه ترکیه باید آن را تایید کند. سپس اردوغان، برای پایان دادن به روندی که طولانی شدن آن متحدان غربی ترکیه را سرخورده کرده و روابط آنها با آنکارا را در بوته آزمایش گذاشته است، این تاییدیه را امضا خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید