کاخ سفید: ایران قصد دارد موشک‌های بالستیک به روسیه ارسال کند

کربی گفت که گروه مزدوری «واگنر» به دستور روسیه در حال آماده‌سازی توانایی‌های پدافند هوایی برای ارائه به حزب‌الله یا ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، سه‌شنبه اعلام کرد که ایران قصد دارد موشک‌های بالستیک در اختیار روسیه بگذارد تا در جنگ علیه اوکراین از آنها استفاده کند.

به گزارش «رویترز»، جان کربی، رئیس شورای امنیت ملی کاخ سفید، ضمن اعلام این موضوع، افزود که ایالات متحده اوضاع بین ایران و روسیه را رصد خواهد کرد و در صورت لزوم «اقدامات لازم» را انجام خواهد داد.

رئیس شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که تهران هواپیماهای بدون سرنشین، بمب‌های پروازی هدایت‌شونده، و مهمات توپخانه به مسکو داده است، و کرملین از تمام آنها برای حمله به اوکراین استفاده کرده است.

به گفته کربی: «به نظر می‌رسد که ایران در حال آماده شدن برای فراتر رفتن از این در پشتیبانی از روسیه است. ما نگران این هستیم که ایران اکنون در حال بررسی ارائه موشک‌های بالستیک به روسیه برای استفاده در اوکراین است.»

کربی گفت که مسکو در ازای این حمایت، به تهران وعده «همکاری دفاعی بی‌سابقه»، از جمله موشک، تجهیزات جنگ الکترونیکی، و پدافند هوایی داده است.

به گفته رئیس شورای امنیت ملی کاخ سفید، ایران به دنبال خرید میلیاردها دلار تجهیزات نظامی از روسیه از جمله هلیکوپترهای تهاجمی، رادارها و هواپیماهای آموزشی رزمی است.

به گفته رویترز، کربی افزود گروه مزدوری «واگنر» به دستور روسیه در حال آماده‌سازی توانایی‌های پدافند هوایی برای ارائه به حزب‌الله یا ایران است.

او تاکید کرد که ایالات متحده آماده است تا از «اختیارات تحریم ضدتروریستی» خود علیه افراد یا نهادهای روسی که ممکن است این «نقل و انتقالات بی‌ثبات‌کننده» را انجام دهند، استفاده کند.

کاخ سفید در ماه مه اعلام کرد که نشانه‌های بیشتری مبنی بر گسترش همکاری‌های نظامی بی‌سابقه میان ایران و روسیه مشاهده می‌کند، که به گفته واشینگتن، مسکو را به ادامه جنگ خود علیه اوکراین توانا کرده، و تهدید علیه همسایگان ایران را افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید