بایدن از توافق تبادل اسرا ميان اسرائیل و حماس استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق مبادله زندانیان بین اسرائیل و حماس که در ساعات اولیه صبح چهارشنبه تایید شد، استقبال کرد و از تلاش‌های میانجی‌گری مصر و قطر قدردانی کرد.

بایدن اعلام کرد، از آتش‌بسی که به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت و طی آن حماس 50 زن و کودک را از میان بازداشت شدگان غزه آزاد می‌کند و در ازای آن اسرائیل زنان و کودکان فلسطینی زندانی را آزاد می‌کند «کاملاً راضی» است.

وی تاکید کرد، اجرای کامل همه ابعاد توافق میان اسرائیل و حماس مهم است و افزود، این اقدام، گروگان‌های آمریکایی بیشتری را باز می‌گرداند و تا زمانی که همه آن‌ها آزاد نشوند باز نمی‌ایستم.

بایدن در بیانیه‌ای که کاخ سفید منتشر کرد، گفت: «کاملاً راضی هستم، زیرا برخی از افراد شجاع پس از اجرای کامل این توافق، به خانواده‌هایشان باز خواهند گشت».

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز از آزادی 50 زندانی که برخی از آن‌‎ها آمریکایی هستند، به عنوان بخشی از توافق چهار روزه و آتش‌‎بس میان اسرائیل و حماس، استقبال کرد.

او در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» از همکاری قطر و مصر تشکر کرد و افزود: «از استقبال اسرائیل برای آتش‌بس که اجازه ورود کمک های بشردوستانه بیشتری به فلسطینیان در غزه می‌دهد را، قدردانی می‌کنم.»

چرخش مصر و آمریکا

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشت: «مصر و آمریکا نقش مهمی در توافق روز چهارشنبه اسرائیل و حماس، که منجر به آتش‌بس چهار روزه و آزادی 50 گروگان اسرائیلی در ازای آزادی 150 زن و کودک فلسطینی شد، داشتند.»

به نقل از منابع آگاه، مذاکرات اصلی در دوحه پایتخت قطر و با حضور یک هیئت آمریکایی با میانجی‌گری مقامات قطری انجام شد، اما اطلاعات مصر نقش اصلی را در این توافق داشت.

این منبع خاطرنشان کرد که نقش مصر بر اطمینان از بازگشت ارتباطات با حماس در هنگام قطع شدن از 17 نوامبر، متمرکز بوده است.

توقف مذاکرات بیش از یک بار

یک منبع عربی آگاه از مذاکرات تبادل اسرای حماس و اسرائیل، روز چهارشنبه فاش کرد، توقف مذاکرات بیش از یک بار، حدود یک ماه به طول انجامید و این نشان می‌دهد که گروه فلسطینی دیر پاسخ داده است.

این منبع به خبرگزاری‌های جهان عرب افزود که مذاکرات حدود ده روز پس از جنگ آغاز شد، اما به دلایلی که گاهی اوقات از سوی اسرائیل و در برخی مواقع حماس تعیین می‌کرد، با مشکلاتی مواجه می‌شد.

این منبع خاطرنشان کرد که اطلاعات مصر و میانجی‌گری‌های مقامات قطری در فشار قرار دادن حماس برای به ثمر رسیدن توافق، نقش داشتند و در مقابل، آمریکا نیز اسرائیل را تحت فشار قرار داد.

این منبع افزود: «آمریکا به هر نحوی مصمم بود، یک دستاورد و آتش‌‎بس موقت صورت گیرد».

این منبع خاطرنشان کرد: «توقف مذاکرات به دلایلی چندین بار متوقف شد، زیرا حماس خواستار آزادی تعداد بیشتری از فلسطینی‌ها و روزهای بیشتری برای آتش‌بس و توقف پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر آسمان غزه بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید