پیام مشاور بایدن به مقامات اسرائیل: جنگ با لبنان را گسترش ندهید

تنش‌های میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل همزمان با سفر مشاور بایدن به تل‌آویو تشدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته مقامات آگاه، آموس هوخشتاین، مشاور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه 29 آبان، در سفری از پیش اعلام نشده و همزمان با افزایش نگرانی واشینگتن از احتمال گسترش جنگ به لبنان، به منظور تنش‌زدایی و گفت‌وگو با مقامات تل‌آویو به اسرائیل رفته است.

به گفته این مقامات آگاه آمریکایی نگرانی فزاینده‌ای در کاخ سفید وجود دارد که افزایش عملیات نظامی اسرائیل در مرز لبنان باعث تشدید تنش‌ها شود که می‌تواند آتش جنگ منطقه‌ای را شعله‌ور کند.

با وجود این نگرانی‌ها همزمان با سفر هوخشتاین به تل‌آویو، مرزهای لبنان و اسرائیل صحنه تبادل آتش بوده و طی آن بنا به اعلام ارتش اسرائیل، دوشنبه پرتاب 25 موشک از لبنان به سوی مناطقی در امتداد مرز با اسرائیل رصد شده است.

رسانه‌های اسرائیلی دوشنبه همچنین گزارش دادند که 15 راکت از جنوب لبنان به سوی شهرک کریات اشمونه پرتاب شده است.

همچنین گروه شبه‌نظامی حزب‌الله در لبنان دوشنبه اعلام کرد که با 4 موشک از نوع «برکان» پادگان نظامی «برانیت» را در منطقه مرزی شمال اسرائیل هدف گرفته است.

به گفته این منابع آمریکایی برخی از مقامات در دولت بایدن نگران اقدامات تحریک‌آمیز اسرائیل در رویارویی با حزب‌الله و ایجاد بهانه‌ای برای آغاز جنگی گسترده‌تر هستند که می‌تواند ایالات متحده و سایر کشورها را به درگیری بیشتری بکشاند.

از سوی دیگر، تل‌آویو از واشینگتن خواست که به صورت دیپلماتیک برای تحت فشار گذاشتن حزب‌الله برای خروج «نیروی رضوان» آن از مرز شمالی اسرائیلی وارد عمل شود.

هوخشتاین پس از یک روز درگیری شدید در مرز بین حزب‌الله و نیروهای اسرائیلی و همزمان با بمباران شدید این حزب مسلح مستقر در جنوب لبنان علیه یک پایگاه نظامی در شمال اسرائیل، وارد تل‌آویو شده است.

بر اساس آنچه یک مقام اسرائیلی فاش کرد، قرار است مشاور رئیس جمهوری ایالات متحده با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، ران درمر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، هرزی هالیوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل و تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید