پوتین: نباید کشورهای دیگری به جنگ غزه کشانده شوند

رئیس جمهوری چین: غیرنظامیان در فلسطین باید محافظت و کریدورهای بشردوستانه ایجاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، سه‌شنبه 30 آبان، با اشاره به ضرورت ایجاد راه‌حلی پایدار و بلندمدت برای پایان دادن به جنگ غزه، بر اهمیت عدم کشانده شدن دیگر کشورها به جنگ غزه تاکید کرد.

رئیس جمهوری روسیه، در نشست سران کشورهای «بریکس» (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) که به بحث درباره اوضاع خاورمیانه اختصاص داشت و به‌طور مجازی برگزار شد، گفت: «روسیه خواستار راه‌حل سیاسی برای درگیری میان اسرائیل و فلسطین است و بریکس می‌تواند در این مسأله ایفای نقش کند.»

پوتین، همچنین بر ثبات موضع روسیه در قبال حل و فصل مسأله فلسطین و اسرائیل تاکید کرد، و گفت: «روسیه خواستار متحد کردن تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به درگیری میان فلسطین و اسرائیل است.»

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، نیز به نوبه خود گفت که غیرنظامیان در فلسطین باید محافظت و کریدورهای بشردوستانه امن ایجاد شوند.

رئیس جمهوری چین، همچنین خواستار برگزاری «کنفرانس صلح بین‌المللی» برای حل مناقشه میان اسرائیل و حماس شد.

جین پینگ، همچنین خواستار برقراری آتش‌بس در نوار غزه و برقراری صلح و امنیت پایدار شد و تاکید کرد که بدون «حل و فصل عادلانه» مسأله فلسطین، صلح و ثبات پایدار در خاورمیانه برقرار نخواهد شد.

او در ادامه تصریح کرد که همه طرف‌های درگیر باید فورا درگیری و خصومت‌ها و تمام اعمال خشونت‌آمیز و حملاتی که غیرنظامیان را هدف می‌گیرد را متوقف کنند، و گروگان‌های غیرنظامی را آزاد کنند تا از تلفات جانی و رنج بیشتر جلوگیری شود.

در همین راستا، سیریل رامافوسا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی گفت که اقدامات نیروهای اسرائیلی در نوار غزه، نقض آشکار قوانین بین‌المللی از جمله منشور سازمان ملل است.

رامافوسا در ابتدای این نشست خاطرنشان کرد: «اقدامات اسرائیل قوانین بین‌المللی از جمله منشور سازمان ملل متحد و کنوانسیون ژنو و تمامی پروتکل‌های آن را نقض کرده است.»

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی همچنین خواستار ایفای نقش دادگاه کیفری بین‌المللی و پیگرد عاملان جنایات جنگی در خاورمیانه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید