پیروزی خاویر میلی در انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین

مهم‌ترین معضلات و چالش‌های پیش روی رئیس‌جمهوری جدید، پائین‌آوردن تورم143درصدی ظرف یک سال و مهار فقر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آرژانتینی‌ها، یکشنبه 28 آبان، با رفتن به پای صندوق‌های رای، خاویر میلِی، اقتصاددان لیبرال رادیکال مستقل را به عنوان رئیس جمهوری جدید انتخاب کردند.

آرژانتین امروز درحالی از خواب بیدار شد که رئیس جمهوری جدید این کشور با شخصیتی «کاملا متفاوت» با البرتو فرناندز، رئیس جمهوری 53 ساله کنونی، انتخاب شد.

خاویر میلی، رئیس جمهوری جدید به عنوان «نسخه مشابه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و جاییر بولسونار، رئیس جمهوری پیشین برزیل»، شناخته می‌شود که دارای نگرش «آنارشیست» و یک راستگرای افراطی است که بارها وعده انتقال سفارت آرژانیتن از تل‌آویو به شهر قدس را داده است.

به گفته «رویترز»، میلی قول «شوک‌درمانی» را برای اقتصاد خراب آرژانتین داده و گفته در این راه بانک مرکزی را تعطیل کرده، واحد پول پزو را حذف و هزینه‌های دولتی را کاهش خواهد داد. بخشی از جامعه با او همراهی کرده‌ و بخشی دیگر نگران وقوع «ریاضت اقتصادی» هستند.

در رأی‌گیری دور اول ریاست جمهوری در ماه اکتبر، سرجیو ماسا، 36.7 درصد و میلی 30 آراء مردمی را به دست آوردند. در آن زمان، پاتریشیا بولریچ، کاندیدای سوم که از راه‌یابی به انتخابات نهایی بازماند، حمایت خود را از میلی اعلام کرد.

میلی، اقتصاددان 53 ساله و کارشناس سابق تلویزیون، توانست بر موج خشم مردمی از وضعیت اقتصادی بد آرژانتین طی دو دهه اخیر سوار شود. او تهدید کرده بود که در صورت انتخاب شدن، وضع موجود را دگرگون و «طبقه نخبگان سیاسی» نابود خواهد کرد.

میلی در 10 دسامبر وارد نهاد ریاست جمهوری خواهد شد و جای آلبرتو فرناندز، رئیس‌ جمهوری کنونی را خواهد گرفت.

چشم‌انداز سیاسی آرژانتین، نقشه راه اقتصادی آن، شرایط تجارت غلات، لیتیوم و هیدروکربن‌ها، و روابط بوئنوس‌آیرس با آمریکا، چین، برزیل، و دیگر شرکای سیاسی و اقتصادی آرژانتین، دستور کار میلی را طی دوران ریاست جمهوری تشکیل خواهد داد.

مایلی در سخنانی که صبح دوشنبه به مناسبت پیروزی خود ایراد کرد، گفت: «امروز تاریخ خود را ورق زده و به جاده‌ای باز می گردیم که هرگز نباید آن را ترک می‌کردیم» او در جمع حامیانش افزود: «این تصور که دولت غنیمتی است که میان سیاستمداران و دوستانشان تقسیم می‌شود، به پایان رسیده و امروز به راهی بازمی‌گردیم که باعث عظمت این کشور شد.».

چالش‌های پیش‌ روی آرژانتین

مهم‌ترین معضلات و چالش‌های پیش روی رئیس‌جمهوری جدید، پائین‌آوردن تورم143درصدی ظرف یک سال و مهار فقر است که به‌رغم برنامه‌های رفاه اجتماعی، 40 درصد از مردم را تحت تأثیر قرار داده است.

همچنین بدهی‌های کلان و کاهش ارزش پول کشور، به عنوان سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین نیز معضل بزرگی است. این در حالی است که قیمت‌ها ماه به ماه و حتی هفته به هفته در حال افزایش است و دستمزدها با احتساب حداقل حقوق به 146000 پزو معادل 400 دلار کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید