خشم در پنتاگون به دلیل تداوم حملات گروه‌های نیابتی ایران به نیروهای آمریکایی

همزمان با حملات هوایی ایالات متحده به تعدادی از این شبه نظامیان وابسته به ایران در سوریه، مقامات دولت بایدن اخیرا چندین بار از تهران خواستند تا گروه‌های مسلح مورد حمایت خود را مهار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تداوم حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه طی یک ماه گذشته و همزمان با جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه، موجب ایجاد خشم و تردید در موسسات رهبری وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» شده است.

به گزارش واشینگتن پست، برخی مقامات پنتاگون، در قبال راهبرد اتخاذ شده برای رویارویی با نیروهای نیابتی ایران پر خاورمیانه ناامید شده و آن را نامنسجم یا غیر مؤثر دانستند.

بر اساس این گزارش، این مقامات معتقدند که حملات هوایی محدودی که به دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای پاسخ به این حملات انجام شده بود، منجر به توقف حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران نشد و نه نقش بازدارندگی ایفا کرد.

یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا که نخواست نامش فاش شود، به این روزنامه گفته: «تعریف روشنی از بازدارندگی نداریم.. معلوم نیست آیا ما در واقعا تلاشیم تا از حملات آینده ایران جلوگیری کنیم؟... زیرا واضح است که این اقدامات تا کنون جواب نداده است.»

این در حالی است که همزمان با حملات هوایی ایالات متحده به تعدادی از این شبه نظامیان وابسته به ایران در سوریه، مقامات دولت بایدن اخیرا چندین بار از تهران خواستند تا گروه‌های مسلح مورد حمایت خود را مهار کند.

دولت بایدن بارها نسبت به «حق پاسخگویی» به تهران هشدار داد اما طبق گزارش «واشینگتن پست» به نظر می‌رسد که این هشدارها و حملات محدود هوایی کارساز نبوده است.

در همین راستا، یکی از مقامات ارشد پنتاگون فاش کرد که گزینه‌های دیگری را فراتر از اقدامات و حملات هوایی انجام‌شده به بایدن ارائه شده است. او همچنین گفته در داخل وزارت دفاع درباره رویکرد فعلی دولت انتقادات بسیاری درباره نحوه پاسخ دادن به عوامل تهران در منطقه وجود دارد.

با این حال، این مقام ارشد پنتاگون با اذعان به «محدود بودن گزینه‌های خوب» گفته «پنتاگون جایگزین‌های موثر کمی برای اقدامات انجام شده تاکنون می‌بیند و علاوه بر حملات هوایی تلافی‌جویانه محدود، اقدامات دیگری مانند تقویت تسلیحات دفاع هوایی و استقرار دو ناو هواپیمابر در نزدیکی اسرائیل و ایران انجام داده است.

او همچنین خاطرنشان کرد که «برای مثال، حمله به عراق، احساسات ضد آمریکایی را در آنجا تشدید می‌کند، زیرا نیروهای آمریکایی به دعوت دولت در بغداد در آنجا مستقر شده‌اند.»

به گفته او «حملات مستقیم به ایران تنش‌افزایی شدیدی را ایجاد خواهد کرد که می‌تواند منطقه را در سوی هرج و مرج سوق دهد.. و لذا پنتاگون به بررسی گزینه‌های دیگر ادامه می‌دهد.»

این در حالی است که از اواسط اکتبر تاکنون، نیروهای آمریکایی چه در عراق و چه در سوریه بیش از 61 بار مورد حمله با موشک یا پهپاد قرار گرفتند. اگرچه اکثر این حملات خنثی شده و یا به خسارات مادی جزئی محدود شده است، برخی ناظران معتقدند که اعلام مرگ یک سرباز آمریکایی می‌تواند جرقه یک جنگ دیگر را آغاز کند.

بسیاری از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق، سوریه و حتی یمن (حوثی‌ها) بارها تهدید کردند در صورت ادامه حملات خشونت‌آمیز اسرائیل به نوار غزه، منافع و پایگاه‌های آمریکا در منطقه را هدف قرار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید