غزه و اوکراین؛ موضوعات مورد اختلاف ميان رهبران اجلاس «اپک»

برخی اعضای این مجمع از جمله روسیه، اندونزی و مالزی در این نشست به دلیل اختلاف بر سر موضوعاتی چون جنگ روسیه و اوکراین و جنگ حماس و اسرائیل در غزه، جلسات را ترک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران کشورهای منطقه اقیانوس آرام پس از اجلاس دو روزه مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه موسوم به «اپک» در روز جمعه، در سان‌فرانسیسکو، بر سر جنگ در اوکراین و غزه اختلاف نظر داشتند.
این نشست با مشارکت رهبران و وزیران 21 عضو اپک در حالی منعقد شد که چهارشنبه گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین دیداری با هدف آرام کردن تنش‌ها و کاهش نگرانی‌های میان دو قدرت اقتصاد بزرگ جهان انجام داده بودند.

برخی اعضای این مجمع از جمله روسیه، اندونزی و مالزی در این نشست به دلیل اختلاف بر سر موضوعاتی چون جنگ روسیه و اوکراین و جنگ حماس و اسرائیل در غزه، جلسات را ترک کردند.
یکی از نقاط خلاف در بیانیه صادر شده از سوی ایالات متحده - ریاست اپک در سال جاری - بود که در آن مانند بیانیه سال گذشته آمده که «اکثر» اعضای اپک «به شدت تجاوز به اوکراین را محکوم می کنند.»
این بیانیه افزود که رهبران در مورد بحران غزه تبادل نظر کردند که برخی اعضا به لحن بیانیه رئیس جمهوری ایالات متحده در «بیانیه گولدن گیت» که مسائل اقتصادی را پوشش می دهد، اعتراض کردند زیرا معتقدند که اپک مجمعی برای بحث در مورد مسائل ژئوپلیتیکی نیست.
در بیانیه ریاست اپک همچنین آمده است که برخی از رهبران این مجمع، پیام‌های یکپارچه نشست مشترک عربی و اسلامی که در 11 نوامبر در ریاض برگزار شد را به اشتراک گذاشتند.

برونئی، اندونزی و مالزی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از جمله رهبران اپک هستند که از پیام‌های نشست ریاض که خواستار توقف فوری عملیات نظامی در غزه شد حمایت می‌کنند. آنان همچنین ادعای اسرائیل مبنی بر اینکه جنایاتش علیه فلسطینی‌ها یک اقدام دفاع از خود است را نپذیرفتند.
این سه کشور همچنین خواستار آتش‌بس بشردوستانه «فوری، دائمی و پایدار» و ارائه بی‌قید و شرط کمک‌ها و خدمات اساسی به غیرنظامیان غزه شدند.
با این حال، به رغم اختلافات بر سر جنگ در اوکراین و خاورمیانه، این اجلاس زمینه را فراهم کرد تا کشورهای عضو درباره مذاکرات چین و آمریکا و رقابت بین دو ابرقدرت اقتصاد جهان امیدوار باشند.
طبق گزارش‌ها، در نشست بایدن و شی جین پینگ توافقاتی برای از سرگیری تماس‌های نظامی و تلاش برای محدود کردن تولید فنتانیل حاصل شد که نشان از پیشرفت ملموس در اولین مذاکرات مستقیم بین دو کشور در یک سال اخیر است، اما این موضوع به کنترل رقابت استراتژیک میان دو کشور منجر نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید