زلنسکی: اوکراین در دریای سیاه ابتکار عمل را از روسیه گرفته است

زلنسکی: برای اولین بار در جهان، در دریای سیاه بود که یک ناوگان شناورهای بدون سرنشین شروع به کار کرد، و این ناوگانی اوکراینی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد کشورش با استفاده از «شناورهای بدون سرنشین» موفق شده است ابتکار عمل را از دست روسیه درآورد و نیروی دریایی این کشور را از دریای سیاه عقب بنشاند.

به گزارش «رویترز»، زلنسکی، پنج‌شنبه در جلسه نمایندگان کشورهای حوزه دریای سیاه گفت: «برای اولین بار در جهان، در دریای سیاه بود که یک ناوگان شناورهای بدون سرنشین شروع به کار کرد، و این ناوگانی اوکراینی بود. ما توانستیم ابتکار عمل را در دریای سیاه از دست روسیه به‌درآوریم.»

زلنسکی افزود که از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022، مسکو بنادر دریای سیاه اوکراین را مسدود کرده، به زیرساخت‌های بندری و صادرات غله این کشور آسیب رسانده، و روند کار بازارهای جهانی مواد غذایی را مختل کرده است.

با این حال، به گفته زلنسکی، اوکراین موفق شده در طول جنگ معادلات را تغییر دهد، و این به مدد ترکیه، بلغارستان، رومانی، و مولداوی، که همگی کشورهای حوزه دریای سیاه هستند، ممکن شده است.

به گفته رئیس‌جمهوری اوکراین: «ما توانستیم نشان دهیم که همکاری میان کشورهای حوزه دریای سیاه، با حمایت دیگر شرکای ما، می‌تواند ثبات را به بازار جهانی مواد غذایی بازگرداند. ما توانستیم چنان امنیتی در بخش غربی دریای سیاه فراهم کنیم که اکنون به مسیرهای صادرات دریایی ما اجازه فعالیت می‌دهد.»

به گفته رویترز، مسکو در ماه اوت امسال ابتکار «غلات دریای سیاه» سازمان ملل، که امکان انتقال ایمن غلات اوکراین، یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیشرو غلات در جهان، را فراهم می‌کرد را ترک کرد.

کی‌یف از آن زمان ابتکار جدید خود را با همکاری کشورهای حوزه دریای سیاه به کار گرفت، که به گفته زلنسکی تاکنون توانسته است 4 میلیون تن محصولات کشاورزی را به سراسر جهان بفرستد.

در عین حال، روسیه حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی خود به بنادر و زیرساخت‌های غلات اوکراین در حوزه دریای سیاه را تشدید کرده است، که به واکنش اخیر کی‌یف در قالب حمله با شناورهای بدون سرنشین به نیروی دریایی روسیه انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید