حمله پلیس آلمان به «مرکز اسلامی هامبورگ» مظنون به ارتباط با حزب‌الله

وزیر کشور آلمان: ما در کشورمان تبلیغات اسلامگرایانه یا کارزارهای یهودستیزانه و اسرائیل‌ستیزانه را تحمل نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور آلمان اعلام کرد که صدها مامور پلیس این کشور به «مرکز اسلامی هامبورگ»، و موسسات مذهبی وابسته به آن در سراسر آلمان، به ظن «حمایت از حزب‌الله لبنان»، هجوم برده و آنها را مورد تفتیش قرار داده‌اند.

به گزارش «یورونیوز»، نانسی فائسر، وزیر کشور آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در زمانی که بسیاری از یهودیان تحت تهدید شدید به سر می‌برند، ما در کشورمان تبلیغات اسلامگرایانه یا کارزارهای یهودستیزانه و اسرائیل‌ستیزانه را تحمل نمی‌کنیم.»

عملیات پلیس آلمان مرکز اسلامی هامبورگ و پنج سازمان وابسته به آن را هدف قرار داد. همه آنها مظنون به حمایت از حزب‌الله هستند که برلین در آوریل 2020 آن را رسماً به عنوان یک «سازمان تروریستی» ممنوع اعلام کرد. در این راستا 54 مورد املاک و مستغلات در هفت منطقه آلمان مورد تفتیش قرار گرفتند.

براساس بیانیه وزارت کشور آلمان، فعالیت‌های مرکز اسلامی هامبورگ با هدف «اشاعه مفهوم انقلابی‌گری رژیم اسلامگرای ایران» انجام می‌شود، و به احتمال زیاد «خلاف قانون اساسی آلمان» است.

این مرکز همچنین «مسجد امام علی» در هامبورگ را کنترل می‌کند، که به گفته سازمان امنیت داخلی آلمان «تأثیر جدی» بر سایر مساجد و انجمن‌ها می‌گذارد، و حتی برخی از آنها را در «تصاحب کامل» دارد.

وزارت کشور آلمان پنج‌شنبه اعلام کرد مجموعه مرکز اسلامی هامبورگ، مسجد امام علی، و دیگر سازمان‌های وابسته به آنها دارای «تمایلات یهودستیزانه و اسرائیل‌ستیزانه» هستند، و ایدئولوژی خود را از طریق «کانال‌های رسانه‌ای مختلف» اشاعه می‌دهند.

مقامات هامبورگ تصریح كردند كه تفتیش پلیس برای جمع‌آوری شواهد با هدف ممنوعیت مرکز اسلامی هامبورگ انجام شده است، كه چندین سال است تحت نظر مقامات امنیتی بوده است. معاون رئیس این مرکز اخیراً از آلمان اخراج شد.

اندی گروته، وزیر منطقه‌ای آلمان برای دولت-شهر هامبورگ، در این باره در بیانیه‌ای گفت: «بهتر است که مرکز اسلامی هامبورگ هرچه زودتر تعطیل شود، و با اقدامات امروز یک گام به تحقق این امر مهم نزدیک شده‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید