تصویب بودجه آمریکا بدون تخصیص کمک به اسرائیل و اوکراین

نظرسنجی این هفته «رویترز» و «ایپسوس» نشان داد که حمایت مردم آمریکا از اسرائیل کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، پیش‌نویس قانون در مورد تأمین بودجه موقت برای کار دولت فدرال را امضا کرد که از تصویب هر دو مجلس سنا و کنگره گذشته و کمک به اسرائیل و اوکراین را شامل نمی‌شود.

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید در بیانیه‌ای در این رابطه گفت: «رئیس‌جمهوری پنج‌شنبه، 16 نوامبر 2023، قانون تمدید اعتبارات بیشتر و سایر بودجه‌ها برای سال 2024 را امضا کرد که تخصیص اعتبارات به آژانس‌های فدرال در سال مالی 2024 لغایت 19 ژانویه 2024 را معین کرده که امری ضروری برای اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌هایی است که تامین اعتبارشده‌اند.»

سنای آمریکا در جلسه 15 نوامبر کنگره از این پروژه حمایت کرد و در 14 نوامبر از تصویب مجلس نمایندگان گذشت.

این لایحه، بر ادامه تامین بودجه شماری از برنامه ها و ادارات دولتی، از جمله برنامه‌های مربوط به کشاورزی، انرژی، ساختار نظامی، حمل و نقل و مسکن تا 19 ژانویه 2024 ، تصریح دارد.

پیش‌نویس این قانون پیشنهاد می‌کند که تامین بودجه برای کار سایر بخش‌ها و برنامه‌ها تا 2 فوریه 2024 بدون پیش‌بینی تخصیص بودجه برای حمایت از اسرائیل یا اوکراین، تمدید شود.

کنگره پنج‌شنبه 25 آبان، تعطیلی دو هفته‌ای خود را بدون موافقت با ارائه کمک‌های اضطراری به اسرائیل و اوکراین، اعلام کرد.

این در حالی است که بحث‌های داغی میان قانونگذاران در مورد سیاست مهاجرت و مخالفت تعدادی از جمهوری خواهان با تداوم حمایت از کی‌یف در جنگ علیه روسیه، در جریان است.

طرفداران حمایت نظامی خارجی، امیدوار بودند که این حمایت‌ها مشمول قانون هزینه‌های موقت شود که بایدن ماه گذشته، خواستار تصویب آن را از سوی کنگره شد.

حذف حمایت نظامی خارجی از لایحه هزینه‌ها، نگرانی از عدم تصویب هرگونه بودجه تخصیصی برای کی‌یف را ایجاد کرد؛ به‌ویژه پس ازاین که مجلس نمایندگان تحت رهبری جمهوری‌خواهان در این ماه، لایحه‌ای را تصویب کرد که ارائه کمک فقط به اسرائیل و نه اوکراین را شامل می‌شود.

از سویی نظرسنجی این هفته «رویترز» و «ایپسوس» نشان داد که 41 درصد آمریکایی‌ها از ارسال سلاح به اوکراین حمایت و 32 درصد، مخالف آن هستند درحالی بقیه گفتند، مطمئن نیستند.

همین نظرسنجی نشان داد که حمایت مردم آمریکا از اسرائیل کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید