تاکید بلینکن بر وجود مراکز فرماندهی «حماس» در زیر مجتمع بیمارستانی «الشفا»

وزیر خارجه آمریکا از اسرائیل خواست اقدامات فوری را برای توقف خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینیان در کرانه باختری به اجرا درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا جمعه 26 آبان در مصاحبه با شبکه آمریکایی «ای‌بی‌سی» گفت که واشینگتن، داده‌های اطلاعاتی مبنی بر وجود تونل‌های حماس در زیر مجتمع بیمارستانی الشفا در اختیار دارد و حماس در عملیات خود از تاسیسات شهری و بیمارستان‌های غیرنظامی استفاده می‌کند.

بلینکن پیشتر از اسرائیل خواسته بود تا اقدامات «فوری» را برای توقف خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینیان در کرانه باختری اتخاذ کند.

به گفته ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در تماس تلفنی با بنی گانتز، رهبر اپوزیسیون اسرائیل که به کابینه اضطراری جنگی تشکیل‌شده از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیوسته است، نیاز فوری به برداشتن گام‌های مثبت در راستای کاهش تنش در کرانه باختری از جمله «در مواجهه با سطح فزاینده خشونت شهرک‌نشینان افراطی» را مورد تاکید قرار داد.

آزادی گروگان‌های در دست حماس

بلینکن که در اجلاس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه«اپک» در سانفرانسیسکو شرکت کرده، طی تماس خود با گانتز، همچنین به تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای آزادی گروگان‌های نزد حماس نیز اشاره داشت.

به گفته مقامات اسرائیلی، حماس درحمله 7 اکتبر،حدود 240 نفر شامل اتباع خارجی را ربوده و 1200 نفر را که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشت.

به گزارش وزارت بهداشت غزه، بمباران‌های کوبنده اسرئیل به عملیات 7 اکتبر حماس تاکنون به کشته‌شدن بیش از 11500 غیرنظامی انجامیده که بیشتر آنها کودکان هستند.

تماس تلفنی بلینکن و الصفدی

بلینکن پیشتر در پی مجروح شدن تعدادی از کارکنان بیمارستان صحرایی اردن در غزه، در تماسی تلفنی، مراتب نگرانی خود را به ایمن الصفدی، همتای اردنی خود ابراز داشت. وزارت خارجه آمریکا جمعه طی بیانیه خود اعلام کرد که بلینکن تاکید کرد که حفاظت غیرنظامیان و کارکنان «بیمارستان» باید تامین شود.

بلینکن ضمن ستایش از ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، دولت و مردم این کشور به دلیل « ارسال کمک‌های بشردوستانه ضروری برای مردم فلسطین»، تاکید کرد که واشینگتن نسبت به تحقق صلح پایدار از طریق ایجاد کشور فلسطینی در چارچوب راه حل دوکشوری، متعهد است.

وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه اعلام کرد که بلینکن با الشکری، در مورد تلاش‌های انجام شده جهت افزایش کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌هایی که به شدت به آن نیاز دارند، صحبت کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بلینکن بر اهمیت برداشتن گام‌های مشخص برای کاهش آسیب‌های وارده به غیرنظامیان فلسطینی در سراسر نوار غزه و همچنین مخالفت واشینگتن با کوچ اجباری فلسطینی‌ها، تاکید ورزید.

نگرانی شدید آمریکا

از سوئی ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنجشنبه با ابراز نگرانی از حمله هوایی به بیمارستان نظامی اردن در غزه و زخمی‌شدن 7 نفر گفت: «از زخمی‌شدن این افراد به شدت نگرانیم.»

میلر در عین حال از «اقدامات درخور تحسین» دولت اردن در رساندن کمک‌ها به نوار غزه، تقدیر کرده و بدون محکوم کردن حمله به بیمارستان‌ها افزود: « همانطور که پیشتر گفتیم نمی‌خواهیم بیمارستان‌ها هدف بمباران قرار بگیرند. به همه طرف‌ها یادآوری می‌کنیم که باید احتیاط‌های لازم برای کاستن از خطرات علیه غیرنظامیان را اتحاذ کنند.»‎

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید