فرانسه خشونت‌های شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری را «سیاست تروریسم» خواند

وزارت خارجه فرانسه، تأکید کرد که اسرائیل حق تصمیم‌گیری در مورد این‌که چه کسی در آینده بر غزه حکومت خواهد کرد را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت فرانسه، پنج‌شنبه 25 آبان، خشونت‌های انجام شده توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی در علیه فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن را محکوم و آن را «سیاست تروریسم» با هدف کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از سرزمین‌های‌شان توصیف کرد.

پاریس همچنین از مقامات تل‌آ‌ویو خواست تا از مردم فلسطین در برابر هراس‌افکنی و خشونت‌های شهرک‌نشینان تندروی اسرائیلی محافظت کند.

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «حدود نیمی از 100 تن کمک‌های بشردوستانه ارسال شده از سوی فرانسه به نوار غزه وارد این باریکه شده است.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در ادامه با تاکید این که «اسرائیل حق تصمیم‌گیری در مورد این‌که چه کسی در آینده بر غزه حکومت خواهد کرد را ندارد»، خاطرنشان کرد که «نوار غزه باید بخشی از کشور آینده فلسطینی باشد.»

شایان ذکر است از زمان آغاز جنگ در 7 اکتبر، ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، بارها حمایت خود از اسرائیل و آن‌چه را که حق اسرائیل در «دفاع از خود» خوانده، اعلام کرده است.

اما رئیس جمهوری فرانسه، پس از آن‌که هفته گذشته در بیانیه‌های مطبوعاتی از اسرائیل خواست تا بمباران‌هایی را که منجر به کشتار غیرنظامیان در نوار غزه می‌شود، متوقف کند، مورد انتقاد مقامات اسرائیلی قرار گرفت.

از سوی دیگر، بر اساس آن‌چه برخی دیپلمات‌ها به رسانه‌های محلی فاش کردند، گروهی از دیپلمات‌های فرانسوی در خاورمیانه طی یادداشتی داخلی از سیاست مکرون در منطقه و موضع طرفداری او از اسرائیل انتقاد کردند، که این اقدام دیپلمات‌ها غیرعادی به حساب می‌آید و سطح نارضایتی برخی از کارمندان وزارت خارجه فرانسه در قبال موضع‌گیری‌های اخیر پاریس را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید