رهبران آمریکا و چین در سانفرانسیسکو دیدار کردند

بایدن به شی گفت آمریکا و چین باید اطمینان حاصل کنند که رقابت آنها به «جنگ» منتهی نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران آمریکا و چین برای اولین بار طی یک سال اخیر با یکدیگر دیدار کردند تا درباره موضوعات حساسی همچون افزایش تنش‌ها میان واشینگتن و پکن، جنگ خاورمیانه، و رقابت‌های در حوزه فناوری گفت‌وگو کنند.

به گزارش «رویترز»، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریكا، روز چهارشنبه در مجموعه «فیلولی»، که یک خانه ویلایی باغ‌دار در 50 کیلومتری جنوب سانفرانسیسکو است، از شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین استقبال کرد. این دو قرار است به‌زودی در اجلاس مجمع همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در سانفرانسیسکو حضور پیدا کنند.

بایدن به شی گفت آمریکا و چین باید اطمینان حاصل کنند که رقابت آنها به «جنگ» منتهی نمی‌شود، و تاکید کرد که دو طرف لازم است روابط خود را «مسئولانه» مدیریت کنند.

شی نیز در پاسخ گفت که رابطه چین و آمریکا «مهمترین رابطه دوجانبه در جهان» است، و افزود که خودش و بایدن «مسئولیت‌های سنگینی برای دو ملت، جهان، و تاریخ» بر دوش دارند.

به گفته رویترز، هدف رهبران دو کشور در مرحله حاضر «کاهش اصطکاک» خواهد بود، اما دستیابی به یک تفاهم عمیق درباره اختلافات گسترده‌ای که بین آنها فاصله انداخته است، احتمالا باید به زمان دیگری موکول شود.

در همین راستا، مقامات ارشد آمریکا و چین به رویترز گفته‌اند در جایی که بایدن و شی قرار است درباره تایوان، دریای چین جنوبی، جنگ اسرائیل و حماس، حمله روسیه به اوکراین، کره شمالی، و حقوق بشر مذاکره کنند، که همه مسائل کلانی هستند که دو کشور بر سر آنها اختلافات عمیقی دارند، نباید انتظارات زیادی از دیدار رهبران دو کشور داشت.

اجلاس مجمع همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه به‌زودی در سانفرانسیسکو برگزار می‌شود، و رهبران این گروه که متشکل از 21 کشور است، به همراه صدها مدیرعامل شرکت‌های تجاری و فناوری، در بحبوحه ضعف اقتصادی نسبی چین، دشمنی‌های ارضی پکن با همسایگان خود، و جنگ در خاورمیانه با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید