جوزپ بورل در بازدید از اسرائیل: خشم و عصبانیت از حماس نباید شما را «کور» کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط گروگان‌ها در نوار غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنج‌شنبه 25 آبان در جریان سفر خود به شهرک‌های اسرائیلی در مناطق پیرامونی موسوم به غلاف غزه، که شاهد حمله حماس در 7 اکتبر بودند، خطاب به اسرائیلی‌ها گفت که خشم ناشی از حمله حماس نباید آنها را «کور» کند.

او گفت که یک اقدام هراس‌افکنانه نمی‌تواند رفتار مشابه طرف دیگر را توجیه کند.

بورل این اظهارات خود را در جریان سفر به اسرائیل و هنگام بازدید از مجتمع مسکونی بئیری به همراه ایلی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، ایراد کرد.

بورل در ادامه گفت: «من عصبانیت شما را درک می کنم، اما اجازه دهید از شما بخواهم که عصبانیت شما را «کور» نکند و فکر می‌کنم این چیزی است که بهترین دوستان اسرائیل هم به شما می‌گویند».

بورل در این سفر همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط گروگان‌ها در نوار غزه شد.

بورل یکشنبه گذشته تاکید کرد، اتحادیه اروپا خواستار آتش‌بس فوری و ایجاد کریدورهای بشردوستانه از جمله مسیر دریایی برای ورود کمک‌ها به نوار غزه است.

او در بیانیه‌ای افزود:«اتحادیه اروپا به شدت نگران تشدید بحران انسانی در غزه است».

بورل با تاکید بر اینکه خصومت‌ها در غزه به شدت بیمارستان‌ها را تحت تاثیر قرار داده و خسارات سنگینی را در بین غیرنظامیان و پرسنل پزشکی ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: «قوانین بشردوستانه بین‌المللی تصریح می‌کند که بیمارستان‌ها، تجهیزات پزشکی و غیرنظامیان داخل آنها باید محافظت شوند».

در بیانیه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین آمده است که باید سریعا تجهیزات پزشکی لازم به بیمارستان‌ها ارائه شود و بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های فوری دارند باید با امنیت و سلامت کامل تخلیه شوند.

در عین حال مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر از حماس خواست تا همه اسرا و گروگان‌های نزد خود را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند و همچنین خواستار اجازه ملاقات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با این افراد در بند حماس شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید