ژاپن با توجه به تهدید چین کشتی‌های گشت‌زنی به بنگلادش می‌دهد

چین از طریق راهبرد «رشته مروارید» نفوذ خود را در اقیانوس هند گسترش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژاپن قصد دارد در چارچوب ابتکار «کمک‌های امنیتی رسمی» به کشورهای همفکر، چهار کشتی گشت‌زنی به بنگلادش اهدا کند تا به تقویت توانایی‌های بازدارندگی این کشور در مقابله با توسعه دریایی چین کمک کند.

به گزارش «نیکی آسیا»، انتظار می‌رود دو کشور روز چهارشنبه در داکا، پایتخت بنگلادش، توافقنامه‌ای در این باره امضا کنند. ابتکار کمک‌های امنیتی رسمی ژاپن 600 میلیون ین (معادل 3.9 میلیون دلار) بودجه دارد و در راستای تقویت امنیت هم‌پیمانان توکیو به کار می‌رود.

ژاپن اخیرا با انتقال تجهیزات رادار ساحلی به فیلیپین تحت این ابتکار موافقت کرد. بنگلادش دومین دریافت‌کننده تجهیزات دفاعی تحت این ابتکار خواهد بود. مالزی و فیجی نیز به عنوان دریافت‌کنندگان بالقوه نام برده شده‌اند.

به گفته این روزنامه، چین از طریق راهبرد «رشته مروارید» نفوذ خود را در اقیانوس هند گسترش داده است. پکن قرارداد اجاره‌ 99 ساله برای کنترل بندر هامبانتوتا با سریلانکا امضا کرد. هم‌اکنون کشتی‌های نظارتی چین در سریلانکا لنگر انداخته‌اند، و فردی که قرار است در مالدیو رئیس‌جمهوری بشود، هوادار پکن تلقی می‌شود.

بنگلادش تقریباً 70 درصد تسلیحات خود را از چین وارد می‌کند. با این حال، نگرانی‌ها درباره کیفیت تجهیزات نظامی ساخت چین باعث شده است تا داکا به تنوع بخشیدن به تامین‌کنندگان تسلیحاتی احساس نیاز کند.

برای بنگلادش، افزودن ژاپن به لیست تامین‌کنندگان برای دسترسی به تجهیزات با فناوری پیشرفته مهم است. نیروهای دفاعی ژاپن هنوز رزمایش دوجانبه‌ای با ارتش بنگلادش برگزار نکرده‌اند، اما اهدای تجهیزات ژاپنی به بنگلادش می‌تواند به روابط امنیتی عمیق‌تر بین دو کشور منجر شود.

به گفته نیکی آسیا، برای ژاپن، اهدای تجهیزات دفاعی به کشورهای جنوب آسیا راهی برای مقابله با نفوذ چین است. توکیو در حال حاضر با 15 کشور منطقه قراردادهای انتقال تجهیزات دفاعی و فناوری دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید