چرا سوناک وزارت خارجه بریتانیا را به کامرون سپرد؟

انتساب کامرون باتجربه به عنوان وزیر خارجه می‌تواند گامی در راستای «متعادل‌سازی» دولت بریتانیا باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» در مقاله‌ای به تحلیل این موضوع پرداخته است که چرا ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، اخیرا دیوید کامرون، نخست وزیر پیشین این کشور را وزیر خارجه بریتانیا کرد.

به گفته سی‌ان‌ان، سوناک دولتی «بحران‌زده» را از پیشینیان محافظه‌کار خود به ارث برد، و از زمانی که به قدرت رسید مدام تلاش کرده است آرامش را به کشورش بازگرداند، اما در این مسیر موفقیت کمی کسب کرده است.

انتساب کامرون باتجربه به عنوان وزیر خارجه می‌تواند گامی در راستای «متعادل‌سازی» دولت بریتانیا، به‌ویژه پس از دوران طوفانی حضور سوئلا بریورمن در مقام وزارت کشور باشد، که روز دوشنبه از این مقام کنار گذاشته شد.

بریورمن یک راست‌گرای تندروست، و اظهارات اخیرش باعث دلخوری بسیاری از شهروندان بریتانیایی شده است. مثلا، وزیر کشور پیشین، تظاهرات طرفداران فلسطین را «تظاهرات نفرت‌پراکنانه» نامیده، و گفته است که بی‌خانمانی یک «شیوه زندگی انتخابی» است.

کامرون را عموما به خاطر برگزاری همه‌پرسی جنجالی «برگزیت» برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال 2016 می‌شناسند. او که در زمان نخست وزیری خود به عنوان یک محافظه‌کار میانه‌رو شناخته می‌شد، با این امید که کشورش را در اتحادیه اروپا نگه دارد، در جریان همه‌پرسی کارزار ماندن را رهبری کرد.

با این وجود، بلافاصله پس از آنکه اکثریت رای‌دهندگان بریتانیایی به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند، کامرون از سمت خود استعفا داد، و پس از کناره‌گیری وی دوران هفت‌ساله مشقت‌های حزب محافظه‌کار آغاز شد.

رویکرد میانه‌روانه کامرون، شامل هواداری او از اصلاحات اجتماعی، و سیاست‌های طبیعت‌دوستانه وی، تقریباً یک‌شبه به کناری نهاده شد تا سیاست‌های فوق راست‌گرایانه افرادی همچون بریورمن بر حزب محافظه‌کار حاکم شود.

به گفته‌ سی‌ان‌ان، اینک، با اخراج بریورمن و انتصاب کامرون، سوناک به مردم کشورش و جهان نشان می‌دهد که بریتانیا قصد دارد به رویکرد میانه‌روانه پیشین خود در قبال مسائل داخلی و بین‌المللی بازگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید