وزیر کشور بریتانیا برکنار شد

دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش‌های چندین رسانه‌ بریتانیایی، ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، سوئلا براورمن، وزیر کشور جنجالی را در چارچوب عزل و نصب‌ها در تیم خود قبل از انتخابات عمومی سال آینده، برکنار کرد.

بنا به گزارش‌ها، جیمز کلورلی به عنوان وزیر کشور بریتانیا منصوب شد.

در پی اتهامات منتقدان علیه براورمن در دامن‌زدن به تنش‌ها در طول هفته‌ها تظاهرات به طرفداری فلسطین و تظاهرات متقابل در بریتانیا، سوناک برای برکناری براورمن، زیر فشارهای فزاینده‌ قرار گرفت.

پس از انتشار مقاله‌ براورمن در روزنامه «تایمز» در هفته گذشته که در آن پلیس را به استانداردهای دوگانه در تعامل با تظاهرات به طرفداری از فلسطینیان در مقایسه با برخورد آنها با تظاهرات راست افراطی متهم کرد، اختلافاتی میان کابینه و براورمن بروز کرد.

دفتر نخست‌وزیری اعلام کرد که مطابق قوانین ویژه وزرا، از وزیر کشور خواست تا تغییراتی را در این مقاله بدهد اما براورمن هیچ‌یک از این ملاحظات را مد نظر قرار نداد.

فراخوان‌ها برای برکناری براورمن به دلیل انتقاد او از پلیس، به ویژه پس از اصرار وزیر کشور بر برگزاری تظاهرات به طرفداری از فلسطینیان غزه در سالگرد «روز آتش‌بس» (مربوط به جنگ جهانی اول در شنبه گذشته) افزایش یافت.

براورمن پیشتر، تظاهرات به طرفداری فلسطین را به عنوان راهپیمایی‌های «نفرت‌‌پراکنی» توصیف کرده بود. او همچنین در اظهارات یکشنبه خود، خواستار اتخاذ تدابیر قوی‌تر برای «توقف این تظاهرات شد که نفرت‌پراکنی در خیابان‌های لندن را اشاعه می‌دهد.»

او همچنین در اظهارات تند پیشین خود در قبال پناهجویان، ورود آنها به بریتانیا را «تهاجم» توصیف کرده و از طرح دولت برای انتقال پناهجویان به رواندا، دفاع کرده بود.

این دومین بار است که براورمن از منصب وزیر کشور برکنار می‌شود. لیز تراس، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا او را در سپتامبر 2022 به عنوان وزیر کشور منصوب کرد، اما براورمن به دلیل نقض قوانین وزارتی در تعامل با اسناد رسمی، مجبور به استعفا از سمت خود شد.

بنا به گزارش‌ها، دیوید کامرون،‌ نخست وزیر پیشین بریتانیا به سمت وزیر خارجه دولت ریشی سوناک منصوب شد. کامرون در سال 2010 به نخست وزیری بریتانیا رسید و 6 سال در مقام نخست وزیر بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید