مخالفت بایدن با اقدام نظامی شدید در واکنش به حمله به پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه

مقام ارشد سیاست خاورمیانه در «پنتاگون»، در کنگره گفت: کاملاً واضح است که ایران و گروه‌های نیابتی آن علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه تشدید تنش می‌کنند و ما طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای دفاع از خود در اختیار داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا طی هفته‌های اخیر، پیشنهاد وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» درباره بمباران‌های تهاجمی‌تر علیه شبه‌نظامیان که به پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه حمله می‌کنند را به دلیل نگرانی از ایجاد درگیری با ایران، رد کرد.

به گزارش «نیویورک تایمز»، منتقدان جمهوری‌خواه در کنگره گفتند که واکنش محدود کاخ سفید صرفا حملات مکرر و خطرناک‌تر علیه نیروهای آمریکایی در منطقه را به دنبال داشته است.

مقامات «پنتاگون» یکشنبه 21 آبان اعلام کردند که آمریکا اواخر یکشنبه در واکنش به شماری از حملات اخیر علیه نیروهای آمریکایی، دور جدیدی از حملات هوایی را علیه تأسیسات مورد استفاده ایران و نیروهای نیابتی آن در شرق سوریه انجام داد.

به گفته این مسئولان، در اثر این حملات احتمالاً شمار نامشخصی از افراد در این مراکز، کشته یا مجروح شدند.

این مسئولان افزودند که این حملات هوایی و دو رشته حملات هوایی پیشین که بیانگر رویکرد تشدید واکنش توسط دولت بایدن است، در راستای بازدارندگی سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان نیابتی آن در سوریه و عراق انجام شد و زیان جانی دربر نداشت.

طبق گفته مقامات پنتاگون، جت‌های جنگنده «اف-15 ایی» یکشنبه شب، چندین ساختمان مورد استفاده در آموزش، تدارکات و انبار مهمات در البوکمال و همچنین یک خانه امن مورد استتفاده به عنوان مقر فرماندهی در المیادین در خاک سوریه را بمباران کردند.

این حملات تنها 4 روز پس از حمله جنگنده‌های آمریکایی به یک انبار مهمات در شرق سوریه انجام گرفت.

مقامات آمریکایی، ایران و شبه‌نظامیان نیابتی آن را مسئول حملات روزانه موشکی و پهپادی علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه می‌دانند.

پنتاگون تاکید کرد که هدف از حملات هوایی اخیر آمریکا، توقف فعالیت‌های شبه‌نظامیان و به خطر انداختن اعضای آنها و نه صرفا زدن مهمات یا ساختمان‌هایشان بوده است.

موضع وزیر دفاع آمریکا

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «برای رئیس‌جمهوری، اولویتی بالاتر از امنیت پرسنل آمریکایی وجود ندارد و اقدامات امروز برای تاکید بر این امر بود که آمریکا از خود، پرسنل و منافعش، دفاع خواهد کرد.»

طبق گفته مسئولان پنتاگون، کمتر از ده‌ عضو شبه‌نظامیان نیابتی ایران در مواضع بمباران‌شده در روز یکشنبه حضور داشتند و احتمالاً تعدادی در این حمله کشته یا زخمی شدند اما تحلیلگران آمریکایی نتوانستند برآورد دقیق‌تری از زیان‌های جانی ارائه دهند.

با آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر، یک ناوهواپیمابر آمریکا در شرق مدیترانه در نزدیکی اسرائیل استقرار یافت و ناو هواپیمابر دیگری از دریای سرخ به سمت دریای عرب حرکت کرد.

پنتاگون همچنین ده‌ها جنگنده دیگر و تعداد بیشتری از سامانه ضد موشکی «پاتریوت» و دیگر سامانه‌های پدافندی را برای حفاظت از نیروها و پایگاه‌های آمریکا در منطقه، به شماری از کشورهای خلیج گسیل کرد.

خوش‌شانسی نیروهای آمریکایی

این تجهیزات دفاع هوایی تاکنون، عمدتاً در نابودی تهدیدها علیه پرسنل نظامی آمریکایی موفق بوده اما مقامات نظامی آمریکایی می گویند که نیروهای آمریکا خیلی خوش‌شانس بودند که با افزایش حملات، هیچ یک از آنها کشته نشدند.

دانا استرول، مقام ارشد سیاست خاورمیانه در «پنتاگون»، در کنگره گفت: «کاملاً واضح است که ایران و گروه‌های نیابتی آن علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه تشدید تنش می‌کنند و ما طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای دفاع از خود در اختیار داریم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید