جان‌باختن پنج سرباز آمریکایی در پی سقوط هلیکوپتر در شرق مدیترانه

حسن نصرالله دو هفته پیش به واشینگتن هشدار داده بود که گروه او برای هدف قرار دادن کشتی‌های آمریكایی «چیزی» در اختیار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ایالات متحده، یکشنبه اعلام کردند در جریان یک «مأموریت آموزشی» که روز جمعه در سواحل شرقی دریای مدیترانه برگزار شد، پنج سرباز آمریكایی در اثر سقوط هلیکوپتر جان باختند.

به گزارش «رویترز»، فرماندهی اروپایی نیروهای مسلح ایالات متحده، که نظارت بر عملیات نظامی آمریکا در اروپا و بخش‌هایی از خاورمیانه را بر عهده دارد، ابتدا این حادثه را روز شنبه گزارش داد، و تاکید کرد که تحقیقات درباره علت حادثه آغاز شده است.

از زمان حمله 7 اکتبر حماس به اسرائیل، به منظور ایجاد بازدارندگی و جلوگیری از گسترش جنگ به باقی خاورمیانه، ارتش آمریكا دو ناو هواپیمابر «فورد» و «آیزنهاور» را به همراه ناوگانی از کشتی‌های پشتیبانی و ده‌ها هواپیمای جنگی به شرق مدیترانه اعزام كرده است.

فرماندهی اروپایی نیروهای مسلح ایالات متحده تاکید کرد: «می‌توانیم به‌طور قطعی بگوییم که رزمایش هوایی صرفاً در راستای اهداف آموزشی بوده است، و هیچ نشانه‌ای مبنی بر فعالیت خصمانه [علیه هلیکوپتر آمریکایی] وجود ندارد.»

با این وجود، رویترز پیشتر ابراز نگرانی کرده بود که حزب‌الله لبنان ممکن است با استفاده از موشک‌های ضدکشتی پیشرفته روسی که در جریان جنگ داخلی سوریه به دست آورده است، نیروهای آمریکایی در شرق مدیترانه را هدف قرار دهد.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، حدود دو هفته پیش به واشینگتن هشدار داده بود که گروه او برای هدف قرار دادن کشتی‌های آمریكایی كه از زمان آغاز جنگ بین حماس و اسرائیل به شرق مدیترانه اعزام شده‌اند، «چیزی» در اختیار دارد.

دو منبع لبنانی که از چند و چون زرادخانه حزب‌الله آگاه هستند، در این باره به رویترز گفتند که اشاره نصرالله به مجموعه «موشک‌های بسیار پیشرفته حزب‌الله»، شامل موشک روسی «یاخونِت» است که حدود 300 کیلومتر برد دارد.

گزارش‌های تحلیلی و رسانه‌ای مدت‌هاست این را روشن کرده‌اند که حزب‌الله پس از استقرار در سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور، توانست پایانه‌های موشکی یاخونت را به دست آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید