تور خاورمیانه‌ای جوزپ بورل برای بررسی «افق سیاسی» و کمک‌رسانی به غزه

نخست‌وزیر فلسطین از سازمان ملل و اتحادیه اروپا خواست تا با استفاده از «چتر نجات» به غزه کمک‌رسانی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا روز دوشنبه 22 آبان گفت که طی هفته جاری در چارچوب تور خاورمیانه‌ای خود به فلسطین، اسرائیل، پادشاهی عربی سعودی، بحرین، قطر و اردن سفر خواهد کرد تا درباره امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه و «افق سیاسی» با رهبران منطقه گفت‌وگو کند.

بورل در پستی در شبکه «ایکس» افزود: «به یک افق سیاسی نیاز داریم که آرمان راه حل دو کشوری را در بر داشته باشد و این تنها از طریق گفت‌وگو محقق می‌شود».

همزمان روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت» نیر اعلام کرد که بورل قصد دارد در 16 نوامبر از تل‌آویو بازدید کند.

بر اساس گزارش این روزنامه، بورل قصد دارد با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل و ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل گفت‌وگو کند.

این دیپلمات ارشد اروپایی همچنین قرار است از نوار غزه بازدید کند.

او در سفر خود به اسرائیل همچنین با خانواده‌های اسرا و گروگان‌های اسرائیلی نزد حماس که در غزه نگهداری می‌شوند، دیدار خواهد کرد.

این روزنامه نوشت سال گذشته مقامات اسرائیلی به‌رغم درخواست‌های مکرر بورل برای اجازه بازدید، از ورود بورل به کشورشان خودداری کردند.

بورل روز گذشته گفت: «ما از حماس می‌خواهیم که همه اسرا و گروگان‌ها را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند و استفاده حماس از بیمارستان‌ها و غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی را محکوم می‌کنیم».

حماس دوشنبه در پاسخ به اظهارات این مقام ارشد اروپایی گفت که اتهامات بورل تحریف حقایق و نوعی پوشش از سوی اروپایی‌ها برای اشغالگران اسرائیلی جهت ارتکاب جنایات بیشتر علیه کودکان و غیرنظامیان بی‌دفاع است.

سفر پیش‌بینی شده بورل در حالی انجام می‌شود که محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین از سازمان ملل متحد و رهبران اتحادیه اروپا خواسته است تا با استفاده از «چتر نجات» به نوار غزه کمک کنند.

نخست‌وزیر دولت خودگردان فلسطین در جلسه هفتگی کابینه گفت: «از سازمان ملل و اتحادیه اروپا می‌خواهم که کمک‌های خود را به نوار غزه به‌ویژه شمال این منطقه با استفاده از چتر نجات همانطور که در تجارب مختلف در دنیا اتفاق افتاده است، برسانند و گذرگاه‌ها را تنها به گذرگاه رفح محدود نکنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید