ترامپ خواستار پوشش زنده جلسات محاکمه‌ خود شد

وکلای ترامپ و شبکه‌های تلویزیونی از موضوع پوشش زنده جلسات محاکمه او حمایت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، شنبه 20 آبان در اظهاراتی گفت که خواستار علنی‌شدن جلسات محاکمه خود است.

ترامپ از تلاش‌های سازمان‌های خبری برای ارائه پوشش تلویزیونی زنده از محاکمه علنی او که به اتهام توطئه برای لغو نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 برگزار می‌شود، حمایت کرد.

وکلای ترامپ روز جمعه در یک پرونده حقوقی هماهنگ که تقدیم قاضی دادگاه کردند، گفتند که او قربانی آزار و اذیت سیاسی توسط دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شده است و باید به او اجازه داده شود که از بستر تلویزیونی برای افشای ناعادلانه بودن رسیدگی‌ پرونده استفاده کند.

در یادداشت وکلای ترامپ که «پولیتیکو» آن را منتشر کرد، آمده است: «دادستان می‌خواهد این «مسخره بازی‌ها» را در تاریکی ادامه دهد. پرزیدنت ترامپ خواستار روشن شدن محاکمه است و هر فردی در آمریکا و خارج از آن باید فرصتی برای مطالعه مستقیم این پرونده داشته باشد و ببینید پرزیدنت ترامپ خود را از این اتهامات بی‌اساس که با انگیزه سیاسی است، تبرئه کند».

درخواست پنج صفحه‌ای وکلای ترامپ که به «تانیا چوتکان» قاضی ناحیه ایالات متحده، ارسال شد، اشاره‌ای به قانون چند دهه دادگاه فدرال مبنی بر ممنوعیت پخش جریانات دادگاه جنایی نشده است.

پوشش دادگاه تاریخی

دادستان‌های تیم «جک اسمیت» بازپرس ویژه هفته گذشته در مخالفت با تلاش‌های گروهی از شبکه‌های خبری، از جمله پولیتیکو، برای کسب مجوز برای ارائه پوشش تصویری و صوتی از محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق به اتهامات جنایی، به قانون ممنوعیت پخش دادگاه جنایی اشاره کردند.

تیم «جک اسمیت» گفت پوشش تلویزیونی خطراتی را برای محاکمه به همراه خواهد داشت و احتمالا شاهدان و هیئت منصفه را بترساند.

هیئت منصفه دادگاه فدرال در واشینگتن در ماه اوت کیفرخواستی را تهیه کرد که به موجب آن ترامپ به انتشار عمدی ادعاهای دروغین تقلب در انتخابات، تلاش برای کلاهبرداری از دولت فدرال و ممانعت از روند کار کنگره که با حمله حامیان او در 6 ژانویه 2021 به ساختمان کاپیتول منجر شد، متهم شده است.

ماه گذشته، سازمان‌های خبری درخواست‌های رسمی را به قاضی «تانیا چوتکان» برای ارائه پوشش مستقیم محاکمه ارائه کردند.

رسانه‌ها به علاقه شدید خود برای دنبال کردن روند محاکمه ترامپ و چالش‌هایی که دادگاه در تلاش برای جلب توجه حاضران در سالن دادگاه با آن مواجه است، اشاره کردند.

قانون‌گذاران و رسانه‌ها همچنین از نهاد سیاست‌گذار دادگاه‌های فدرال خواستند تا برای قانون ممنوعیت پخش یک استثنایی قائل شوند تا محاکمه استیضاح ترامپ در واشینگتن دی سی از تلویزیون پخش شود.

با این حال ماه گذشته، کمیته‌ای از قانونگذاران در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که فاقد اختیارات استثنایی برای علنی کردن دادگاه ترامپ است و تغییر این قانون ممنوعیت پوشش مستقیم دادگاه از رسانه‌ها سال‌ها طول می‌کشد.

اعتراض و انتقاد

وکلای ترامپ در طوماری جدید از تیم دادستان «جک اسمیت» و قاضی «تانیا چوتکان» برای نقض مکرر حقوق موکل خود انتقاد کرده و این دو قاضی را به مداخله عمدی برای جلوگیری از تلاش او برای پیروزی مجدد در انتخابات سال آینده و ورود به کاخ سفید، متهم کرد.

بر اساس نظرسنجی‌های جدید ترامپ در حال حاضر نسبت به دیگر رقبای خود در حزب جمهوری‌خواه برای نامزدی ریاست جمهوری برتری دارد.

4 محاکمه جنایی

ترامپ در چندین پرونده قضایی مدنی با چهار محاکمه جنایی روبرو است. او در هفته‌های اخیر سعی کرد از این اقدامات رقبای او برای تقویت پایگاه خود در میان رای‌دهندگان استفاده کند.

وکلای ترامپ گفتند: «او تا حدودی از پوشش تلویزیونی محاکمه واشینگتن حمایت می‌کند، چراکه علنی شدن محاکمه به مردم اجازه می‌دهد همه شواهد مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 که ترامپ معتقد است تقلب در آن رخ داد، را بشنوند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size