آمریکا: کوچ اجباری ساکنان غزه و اشغال دوباره آن نباید اتفاق بیفتد

نماینده امارات در سازمان ملل متحد گفت که غیرنظامیان غزه بهای جنگ را می‌پردازند و تاکید کرد که اسرائیل باید محاصره تحمیلی این منطقه را پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نماینده آمریکا در سازمان ملل، جمعه 19 آبان تایید کرد که فلسطینی‌ها را نمی‌توان به اجبار از غزه آواره کرد و همچنین اشغال دوباره نوار غزه، پس از درگیری 7 اکتبر امکان‌پذیر نیست.

او همچنین در نشست اضطراری شورای امنیت که عصر روز گذشته برای بررسی جنگ در غزه برگزار شد، گفت: «ما باید برای رسیدن به صلح تلاش کنیم و نمی توانیم به آنچه قبل از 7 اکتبر بود بازگردیم.»

وی با بیان اینکه هنوز راه حلی برای آزادی گروگان‌های نزد حماس بدست نیامده است، بر لزوم هماهنگی با سازمان ملل در خصوص اجرای آتش بس در غزه تاکید کرد.

این مقام مسئول آمریکایی همچنین با اشاره به اینکه 1.5 میلیون فلسطینی آواره و هزاران غیرنظامی در غزه کشته شده‌اند، گفت: «حقوق غیرنظامیان در غزه باید رعایت و کمک‌رسانی صورت بگیرد.»

او ادامه داد: «بیمارستان‌های غزه به سوخت نیاز فوری دارند.»

وی همچنین افزود: «ما با نگرانی اسرائیل از حضور حماس در شمال غزه شریک هستیم.»

متهم‌کردن سازمان‌های بین‌المللی

از سویی، گیلعاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، جمعه گفت که جنبش حماس از بیمارستان‌ها و آمبولانس‌ها برای اهداف نظامی استفاده می‌کند.

اردان در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد، اسرائیل از غیرنظامیان خواسته است که شمال غزه را ترک کنند و در این رابطه «کریدورهای امن» ایجاد کرده است.

نماینده اسرائیل با متهم‌کردن سازمان‌های بین‌المللی به ارائه «اطلاعات نادرست درباره وضعیت غزه»، افزود: «بیانیه‌های ارائه‌شده از سوی سازمان ملل، از جمله سازمان بهداشت جهانی، منعکس‌کننده وضعیت میدانی نیست».

او گفت، ارقامی که سازمان ملل ارائه داده، «نظر حماس است که نوار غزه را تحت کنترل خود دارد».

آتش‌بس نمایشی

ریاض منصور، نماینده فلسطین نیز به نوبه خود گفت که اسرائیل در حال اجرای یک «آتش‌بس نمایشی» است که به جای امدادرسانی باعث فرار مردم می‌شود.

وی همچنین گفت که بیمارستان‌ها به هدف اول اسرائیل در غزه تبدیل شده‌اند و بر لزوم اقدام برای توقف «قتل عام» در این منطقه تاکید کرد.

تاوان جنگ

لانا نسیبه، نماینده امارات در سازمان ملل متحد هم جمعه گفت که غیرنظامیان غزه بهای جنگ را می‌پردازند و تاکید کرد که اسرائیل باید محاصره تحمیلی این منطقه را پایان دهد.

نماینده امارات در شورای امنیت سازمان ملل متحد یادآورد شد که باید به رنج کودکان و غیرنظامیان در نوار غزه پایان داد.

وی همچنین تاکید کرد که «راه‌حل دو دولتی، راه‌حل مناسبی است که می‌تواند ما را از چرخه خشونت خارج کند.»

وضیت غیرقابل توصیف

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت هم شنبه در جلسه شورای امنیت گفت که وضعیت در نوار غزه «غیرقابل توصیف» است و 1.5 میلیون نفر آواره شده اند.

از زمانی که شبه نظامیان حماس در 7 اکتبر حصار مرزی نوار غزه را شکستند و با حمله غافلگیرانه خود به گفته اسرائیل 1200 نفر را کشته و حدود 240 نفر دیگر را بازداشت کردند، اسرائیل از طریق هوا، دریا و زمین غزه به بمباران این منطقه اقدام کرد.

مقامات فلسطینی می‌گویند که از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل بیش از 11000 نفر در غزه کشته شده‌اند و بیمارستان‌های غزه با مشکلاتی از قبیل کمبود تجهیزات پزشکی، آب تمیز و سوخت مورد نیاز برای راه اندازی ژنراتورهای برق مواجه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید