اختلاف‌نظر آمریکایی‌ها درباره حملات اسرائیل به نوار غزه

مقام ارشد دولتی آمریکا به «سی‌ان‌ان»: حملات و تعداد کشته‌شدگان فلسطینی نگرانی اخلاقی زیادی ایجاد کرده است اما هیچ‌کس نمی‌تواند این را علناً بگوید، زیرا همه ما مطابق میل جو بایدن رئیس جمهوری عمل می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه وارد دومین ماه خود شده، درخواست‌ شهروندان و کارمندان آمریکایی از مسئولان دولت بایدن برای برقراری آتش‌بس در غزه افزایش یافته است.

برخی مقامات ارشد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به طور خصوصی تأکید کرده‌اند که از برخی عملیات نظامی اسرائیل در غزه نمی‌توانند به سادگی دفاع کنند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، منابع متعدد فاش کردند که چندین مقام آمریکایی از مشاهده تصاویر غیرنظامیان فلسطینی که روزانه در حملات هوایی اسرائیل کشته می‌شوند، شگفت زده شده‌اند.

یک مقام ارشد دولتی آمریکا به سی‌ان‌ان گفته است: «حملات و تعداد کشته‌شدگان فلسطینی نگرانی اخلاقی زیادی ایجاد کرده است اما هیچ‌کس نمی‌تواند این را علناً بگوید، چرا که همه ما مطابق میل جو بایدن عمل می‌کنیم.»

شدیدترین واکنش‌ها در آمریکا

از شدیدترین واکنش‌ها در داخل وزارت خارجه، استعفای یکی از مقامات برجسته این وزارتخانه در ماه گذشته به دلیل رویکرد دولت به درگیری اسرائیل و فلسطین بود.

علاوه بر آن صدها کارمند آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده نیز اخیراً نامه‌ای سرگشاده به دولت ارسال کرده و از آن خواستند که برای برقراری آتش‌بس در غزه تلاش کند.

این نارضایتی زمانی مطرح شد که اختلاف ایالات متحده و اسرائیل بر سر آینده غزه به ویژه پس از اظهارات چند روز پیش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که گفت کشورش مسئولیت امنیت غزه را برای «مدت نامعلومی» به عهده خواهد گرفت، به وجود آمد.

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت واشینگتن با هرگونه اشغال مجدد نوار غزه مخالف است اما او به یک دوره انتقالی در پایان درگیری اشاره کرد.

با این حال به گفته سی‌ان‌ان، به نظر نمی‌رسد که این شاخص‌ها نشان‌دهنده اختلاف نظر زیادی میان واشینگتن و تل‌آویو باشد.

دولت ایالات متحده حتی در شرایطی که با خشم فزاینده داخلی و اعتراض‌های گسترده علیه جنگ و محکومیت فزاینده متحدان بین المللی علیه قتل غیر نظامیان در غزه روبرو است اما نشانه‌ای از فاصله گرفتن علنی از سیاست نتانیاهو یا ابراز هرگونه محکومیت حمله اسرائیل به غیر نظامیان در غزه دیده نمی‌شود.

تعداد قربانیان فلسطینی از 7 اکتبر تاکنون به 10569 نفر رسید که از این تعداد 4324 کودک و 2823 زن بودند.

اسرائیل نیز اعلام کرد، تعداد کشته‌شدگان این کشور به 1400 نفر رسید که بیشتر آنها در روز اول حمله غافلگیرانه حماس کشته شدند.

اسرائیل همچنین گفته که تاکنون 34 تن از سربازانش در نبرد با حماس کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید