تاکید «گروه هفت» بر ادامه حمایت قوی از اوکراین

ژاپن اعلام کرد، وزرای خارجه «گروه هفت» در نشست خود در توکیو ارسال تسلیحات کره شمالی به روسیه را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژاپن، چهارشنبه 16 آبان، پس از گفت‌وگوهای وزرای خارجه کشورهای «گروه هفت» در توکیو، اعلام کرد به‌رغم وضعیت کنونی بین المللی (جنگ اسرائیل و حماس)، این گروه در ادامه «حمایت قوی» خود از اوکراین در مقابله با تهاجم روسیه به خاک این کشور «متحد» است.

وزارت خارجه ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وزرای خارجه کشورهای گروه هفت پس از گفت‌وگو توافق کردند که این گروه حتی در شرایط کنونی بین‌المللی در موضع خود مبنی بر اعمال تحریم‌های سختگیرانه علیه روسیه و ارائه حمایت قوی از روسیه متحد خواهد ماند.»

در بیانیه آمده است که وزیران خارجه گروه هفت بر ادامه اعمال تحریم‌های شدید علیه مسکو، تسریع تلاش‌های بازسازی اوکراین و تلاش برای روند صلح تاکید کردند.

اوکراین از احتمال کاهش حمایت متحدان غربی‌ خود به ویژه پس از ناکامی این کشور برای رسیدن به نتایج ملموس در ضدحمله‌ای که از ژوئن علیه ارتش روسیه آغاز کرد، افزایش یافته است. علاوه بر این کی‌یف از احتمال تبدیل درگیری فعلی با روسیه به یک جنگ فرسایشی طولانی بسیار نگران است.

کامیکاوا، اعلام کرد، به‌رغم جنگی که به مدت یک ماه بین اسرائیل و حماس در جریان است، گروه هفت می‌خواهد جامعه بین‌المللی را مطلع سازد که تعهدش برای حمایت از اوکراین هرگز پایان نخواهد یافت.

به گفته منابع دیپلماتیک، وزرای خارجه هفت کشور (ایالات متحده، ژاپن، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و کانادا) به دنبال پر کردن شکافی هستند که بر اثر مواضع متباین کشورهایشان درباره درگیری‌های جاری اسرائیل و حماس و فراخوانی مشترک برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه، ایجاد شده است.

یک منبع دیپلماتیک، چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که در اولین روز دیدار بین وزرای خارجه گروه هفت «مذاکرات سازنده» بین آنها صورت گرفت. وی افزود که به نظر می‌رسد «اتحادی محکم» بین مواضع وزرا درباره نیاز به افزایش فوری کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه وجود دارد.

در همین راستا، ژاپن روز چهارشنبه در پی مذاکرات وزرای خارجه گروه هفت در توکیو اعلام کرد که این گروه ارسال تسلیحات کره شمالی به روسیه و آزمایش های موشکی اخیر پیونگ یانگ را «به شدت محکوم می‌کند».

یوکو کامیکاوا، وزیر خارجه ژاپن گفت: «وزرای خارجه کشورهای گروه هفت شلیک مکرر موشک‌های بالستیک توسط کره شمالی و همچنین انتقال تسلیحات از کره شمالی به روسیه که مستقیماً قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کند را به شدت محکوم می‌کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید