استعفای نخست وزیر پرتغال در واکنش به اتهامات فساد مالی

رئیس‌جمهوری پرتغال اعلام کرد که استعفای کاستا را پذیرفته است و قرار است روز چهارشنبه با رهبران احزاب دیدار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو کاستا، نخست وزیر سوسیالیست پرتغال، ساعاتی پس از آنکه مقامات قضایی این کشور اعلام کردند او را به دلیل اتهامات «فساد مالی» تحت تحقیقات قرار داده‌اند، استعفایش را اعلام کرد.

به گزارش «گاردین»، کاستا عصر سه‌شنبه بعد از دو جلسه اضطراری با مارسلو ربلو دو سوسا، رئیس‌جمهوری پرتغال، به مطبوعات گفت که استعفای خود را تقدیم کرده است، و افزود «وجدانی پاک» و «اطمینان کامل به اجرای عدالت» دارد.

استعفای نخست وزیر پس از آن صورت گرفت كه مطبوعات پرتغال گزارش دادند كه حداقل پنج نفر، شامل ویتور اسكاریا، رئیس دفتر كاستا، و دیه‌گو لاسردا ماچادو، دوست كاستا و مشاور كسب و كار بازداشت شده‌اند.

دفتر دادستانی سپس فاش كرد كه خود كاستا نیز تحت تحقیق است، و افزود «نام و موقعیت» نخست وزیر توسط مظنونانی كه در جریان تحقیقات مورد بازجویی قرار گرفته‌اند، آورده شده است.

تحقیقات دستگاه قضایی پرتغال درباره «سوء استفاده از بودجه و فساد فعال و غیرفعال توسط چهره‌های سیاسی و تأثیرگذار» شامل امتیازات معدن لیتیوم در شمال کشور است.

دادستانی همچنین در حال بررسی یک پروژه تولید هیدروژن و مرکز داده‌ها است که قرار است توسط یک شرکت خصوصی در شهر سینِس در حدود صد کیلومتری جنوب لیسبون ساخته شود.

دادستانی در بیانیه روز سه‌شنبه خود اعلام کرد که 42 محل توسط بخش تحقیقات و اقدامات جنایی پلیس تفتیش شده است، و این‌ها شامل مکان‌هایی است که رئیس دفتر نخست وزیر در دو وزارتخانه و شورای شهر سینس استفاده می‌کرد.

رئیس‌جمهوری پرتغال اعلام کرد که استعفای کاستا را پذیرفته است و قرار است روز چهارشنبه با رهبران احزاب دیدار کند. او سپس باید تصمیم بگیرد که آیا مجلس را منحل و انتخابات برگزار کند، یا اینکه به سوسیالیست‌های حزب کاستا، که دارای اکثریت پارلمانی هستند، اجازه بدهد تا دولت جدیدی تشکیل دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید