آکسیوس: بايدن از نتانياهو خواست با طرح آتش‌بس سه روزه در غزه موافقت كند

رئیس جمهوری آمریکا از نتانیاهو خواست با وقفه سه روزه جنگ در غزه موافقت کند تا آزادسازی برخی از گروگان‌هایی که دست حماس هستند، فراهم شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از گزارش‌ها درباره طرح «وقفه تاکتیکی» برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه به غزه، مقامات آمریکایی و اسرائیلی چهارشنبه 17 آبان گفتند که جو بایدن در تماس تلفنی روز دوشنبه از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواست، با توقف جنگ به مدت سه روز موافقت کند تا آزادسازی برخی از گروگان‌هایی که در دست حماس هستند، فراهم شود.

بر اساس پیشنهادی که بین ایالات متحده، اسرائیل و قطر در حال بررسی است، حماس در ازای توقف سه روزه جنگ در غزه، 10 تا 15 گروگان را آزاد کند و هویت بقیه گروگان‌ها را مشخص و فهرستی از اسامی آنها ارائه دهد.

به گفته مقامات اسرائیلی، حداقل 240 نفر در جریان حمله حماس در 7 اکتبر در اسرائیل ربوده شدند.

حماس پیشتر دو زن مسن اسرائیلی و دو آمریکایی را آزاد کرد.

دو مقام اسرائیلی به آکسیوس گفتند که مقامات تل‌آویو تخمین می‌زنند که جنبش حماس حدود 180 گروگان، جنبش جهاد اسلامی فلسطین حدود 40 گروگان و دیگر جناح‌های مسلح حدود 20 گروگان را در اختیار دارند.

حماس سه‌شنبه در بیانیه‌ای مدعی شد که آماده بود، 12 تبعه خارجی از گروگان‌ها را آزاد کند، اما به دلیل حملات هوایی و عملیات زمینی اسرائیل نتوانست این کار را انجام دهد.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفتند که نتانیاهو به بایدن گفته است که به حماس اعتمادی ندارد و معتقد نیست که آماده توافقی درباره گروگان‌ها است.

این مقامات افزودند که در صورت توقف جنگ برای سه روز، اسرائیل ممکن است حمایت بین‌المللی فعلی خود را از این عملیات از دست بدهد.

یک مقام اسرائیلی به «آکسیوس» گفت که بخشی از ملاحظات نتانیاهو به این دلیل است که حماس پیشتر در جریان آتش‌بس بشردوستانه جنگ 2014 به مهلت آتش‌بس پایبند نشد و با حمله به سربازان اسرائیلی یک سرباز را ربود و تعدادی را کشت.

یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه به خبرنگاران گفت که غیرمستقیم و پیچیده بودن ماهیت مذاکرات مربوط به گروگان گیری، پیشرفت در مذاکرات را دشوار کرده است.

طبق این گزارش دولت بایدن در درجه اول روی این موضوع کار می‌کرد و سفر این هفته بیل برنز، رئیس سیا به خاورمیانه بخشی از تمرکز بر آزادی گروگان‌ها بوده است.

مسئول «سیا» با مقام‌های اسرائیلی مذاکراتی داشت و در اواخر این هفته با مقامات قطری نیز دیدار خواهد کرد.

نتانیاهو روز جمعه پس از دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در تل‌آویو، درخواست واشینگتن برای آتش‌بس بشردوستانه را رد کرد و گفت که اسرائیل با آتش‌بس موقت موافقت نخواهد کرد مگر اینکه گروگان‌ها آزاد شوند.

یک مقام اسرائیلی گفت که نتانیاهو توقف سه روزه درگیری‌ها را نوعی آتش‌بس می‌داند. او معتقد است که زمان زیادی برای آزادی چنین تعداد کمی از گروگان‌ها لازم نیست.

بر اساس این گزارش، نتانیاهو آماده است تا به جای آتش‌بس ممتد 3 روزه با وقفه‌های کوتاه تاکتیکی جنگ مثلا یک ساعت در یک منطقه و ساعتی در منطقه دیگری برای کمک‌رسانی و آزاد کردن گروگان‌ها، موافقت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید