واکنش روسیه به اظهارات وزیر اسرائيلی مبنی بر انداختن بمب اتمی بر غزه

مقامات وزارت خارجه روسیه همچنین مراتب اعتراض خود را در خصوص موضع‌گیری‌های رسمی تل‌آویو علیه روسیه به سفیر اسرائیل در مسکو ابلاغ کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه روسیه در واکنش به اظهارات وزیر میراث فرهنگی اسرائیل مبنی بر انداختن بمب اتمی بر نوار غزه، اعلام کرد که مطرح شدن چنین اظهاراتی از سوی مقامات اسرائیلی، پرسش‌هایی را درباره دست‌یابی اسرائیل به تسلیحات هسته‌ای برانگیخته است.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، وزارت خارجه روسیه همچنین به سفیر اسرائیل در مسکو ابلاغ کرده که اظهارات مقامات رسمی اسرائیل درباره روسیه نیز «غیرقابل قبول» است.

اظهارات وزیر میراث فرهنگی اسرائیل مبنی بر انداختن بمب اتمی بر غزه محکومیت‌های گسترده و واکنش‌های سریعی را در جهان عرب برانگیخته است.

پخش اظهارات این وزیر اسرائیلی در رسانه‌های اسرائیل نیز جنجال به پا کرده و رسوایی در پی داشت و یک مقام آمریکایی چنین اظهاراتی را «غیرقابل قبول» دانست.

ماریا زخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه سه‌شنبه 16 آبان اعلام کرد که اظهارات وزیر میراث فرهنگی اسرائیل مبنی بر احتمال حمله هسته‌ای به نوار غزه، سئوال‌های بزرگی را درباره اسرائیل و از جمله آن دست‌یابی این کشور به تسلیحات هسته‌ای برانگیخته است.

زاخارووا در مصاحبه با شبکه «سولوفیوف لایو» گفت چنین اظهاراتی واکنش‌های شدیدی در همه نقاط جهان را باعث شده است. وی در ادامه توضیح داد که این اظهارات پرسش‌های زیادی را برانگیخته است که در مهمترین آن برای ما آشکار شد که اظهاراتی رسمی مبنی بر وجود تسلیحات هسته‌ای (نزد اسرائیل) وجود دارد. و سئوالات دیگر این‌که در رابطه با آن سازمان‌های بین‌المللی چه اقدامی کرده‌ و نقش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازرسان چه بوده است؟»

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا دوشنبه 15 آبان اظهارات وزیر میراث فرهنگی اسرائیل را «کاملا غیرقابل قبول» دانسته و محکوم کرد.

آمیخای الیاهو، وزیر میراث فرهنگی دولت اسرائیل که از اعضای حزب راستگرای افراطی «عوتسما یهودیت» است، صبح یکشنبه با حضور در برنامه رادیویی «کول براما» گفت، «بمباران اتمی نوار غزه یکی از گزینه‌ها است.»

اظهارات الیاهو، موجی از محکومیت‌های گسترده در منطقه و جهان و طوفانی از خشم و نارضایتی را پس از انتشار در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

این وزیر اسرائیل پس از تعلیق شدن حضور او در کابینه از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در توضیح اظهارات خود گفته که «تنها تعبیری مجازی» بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید