فرستاده آمریکا در بیروت بر عدم گسترش دامنه جنگ به لبنان تاکید کرد

آموس هوخشتاین: بازگشت آرامش به مرزهای جنوبی لبنان برای ایالات متحده بسیار مهم است و باید به‌طور یکستان مهمترین اولویت برای لبنان و اسرائیل باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آموس هوخشتاین، فرستاده آمریکا به بیروت، سه‌شنبه 16 آبان، بازگشت آرامش به جنوب لبنان پس از یک ماه تشدید تنش‌ها میان لبنان و اسرائیل در رابطه با جنگ جاری در نوار غزه را خواستار شد.

مناطق مرزی میان لبنان و اسرائیل پس از آن که حماس حمله غافلگیرانه بی‌سابقه‌ خود را در 7 اکتبر بر علیه شهرک‌های پیرامونی موسوم به غلاف غزه انجام داد و در پاسخ تلافی‌جویانه به آن اسرائیل بمباران شدید نوار غزه را آغاز کرد، بیش از یک ماه است که همواره شاهد تبادل‌آتش محدود به ویژه میان حزب‌الله و ارتش اسرائیل بوده است.

هوخشتاین سه‌شنبه در دیدار با نبیه بری، رئیس مجلس نمایندگان لبنان در بیروت گفت: «ایالات متحده نمی‌خواهد شاهد تشدید درگیری در غزه و گسترش آن به لبنان باشد.»

او در مصاحبه‌ای کوتاه با خبرنگاران، افزود: «بازگرداندن آرامش به مرزهای جنوبی برای آمریکا بسیار مهم است و باید به‌طور یکسان مهمترین اولویت برای لبنان و اسرائیل باشد».

از زمان آغاز درگیری‌ها بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی، حزب‌الله لبنان هر روز مناطق مرزی اسرائیل را هدف حملات موشکی خود قرار می‌دهد.

این در حالی است که جنبش‌های فلسطینی «حماس» و «الجهاد» عملیات نفوذ و چندین پرتاب موشک از لبنان انجام دادند که ارتش اسرائیل هم با بمباران و گلوله‌باران شهرها و روستاهای مرزی لبنان و همچنین هدف گرفتن مواضع حزب‌‌الله به این تنش‌آفرینی‌ها پاسخ داد.

بر اساس آماری که خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است، تشدید تنش‌ها میان حزب‌الله و اسرائیل تاکنون به کشته شدن 83 نفر از طرف لبنانی، از جمله 61 جنگجوی حزب‌الله و دست کم 11 غیرنظامی، منجر شده است.

در همین راستا، ارتش اسرائیل نیز کشته شدن دست‌کم 6 سرباز و یک غیرنظامی اسرائیلی را تأیید کرده است.

در دهکده جنوبی بلیدا، سه‌شنبه 16 آبان، صدها نفر برای یک زن و سه نوه‌اش که در روز یکشنبه در جنوب لبنان بر اثر بمباران اسرائیل به خودروی آن‌ها کشته شدند، عزاداری کردند.

هوخشتاین، بر لزوم اجرای قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل که به موجب آن پس از پایان جنگ ژوئیه 2006 بین حزب‌الله و اسرائیل، نیروهای موقت حافظ صلح سازمان ملل (یونیفل) در جنوب لبنان استقرار یافته‌اند، تاکید کرد.

شایان ذکر است که ارتش لبنان به تازگی برای اولین بار پس از چند دهه در مرز با اسرائیل مستقر شده است. بر اساس قطعنامه شورای امنیت هرگونه استقرار مسلحانه در منطقه مرزی خارج از چارچوب ارتش و نیروهای یونیفل ممنوع اعلام شده بود.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله در اولین سخنرانی خود از زمان آغاز جنگ در غزه، روز جمعه نسبت به وقوع یک جنگ گسترده منطقه‌ای در صورت ادامه بمباران غزه توسط ارتش اسرائیل هشدار داد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان مورد حمایت ایران همچنین با بیان این‌که گسترش جبهه لبنان با «روند و تحولات رخدادهای غزه» مرتبط است، تهدید کرده بود که «همه سناریوها در جبهه لبنان محتمل است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید