«نیویورک تایمز» از پیام هشداردهنده آمریکا به ایران و حزب‌الله خبر داد

این پیام‌ها در ادامه هشدارهای سیاسی علنی و رسمی از سوی مقامات آمریکایی است که آخرین آنها توسط آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تشدید نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش درگیری‌ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه و احتمال تبديل آن به جنگی منطقه‌ای، واشينگتن پیام‌های شفاف و قاطعی برای ایران ارسال کرد.

مسئولان آمریکایی فاش کردند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از طریق شرکای منطقه‌ای از جمله ترکیه، با ارسال پیام‌هایی برای تهران و حزب‌الله، اعلام کرد که ایالات متحده مصمم است در صورت انجام حملات از سوی آنها علیه اسرائیل، وارد مداخله شود.

آمادگی نظامی

به گزارش «نیویورک تایمز»، مقامات مزبور اعلام کردند که واشینگتن این پیام‌ها را به شکلی شفاف منتقل کرده است و در صورت حمله ایران و حزب‌الله به اسرائیل، آماده است تا علیه آنها مداخله نظامی کند.

این هشدارها زمانی مطرح شده است که آب‌های مدیترانه، حضور پرتعداد ناوهای هواپیمابر عظیم آمریکایی و حتی زیردریایی‌های هسته‌ای را در راستای تدارک آمادگی به منظور حفاظت از پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه و مداخله اضطراری متناسب با شرایط احتمالی، شاهد است.

این پیام‌ها همچنین در ادامه هشدارهای سیاسی علنی و رسمی از سوی مقامات آمریکایی است که آخرین آنها توسط آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح شد که روز گذشته از اسرائیل و سپس از کرانه باختری و عراق نیز بازدید کرد.

از سویی تهران نیز بارها هشدار داد که آتش جنگ در غزه می‌تواند دامن‌گیر آمریکا و پایگاه‌ها و منافع آن در منطقه شود. سپاه پاسداران طی هفته‌های گذشته بارها تهدید کرده که منافع آمریکا از طریق «محور مقاومت» هدف قرار خواهد گرفت.

منظور از «محور مقاومت»، گروه‌های مسلح نیابتی ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن است.

با آغاز نبردها میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در 7 اکتبر، نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش دامنه این جنگ در ابعاد منطقه‌ای افزایش یافته است؛ به‌ویژه که حملات حزب‌الله در جنوب لبنان علیه مواضع اسرائیل انجام می‌شود؛ اگرچه تا این لحظه دامنه این تنش‌ها محدود مانده است.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرده است که نیروهای آمریکایی و هم‌پیمانان آن در سوریه و عراق از 17 اکتبر گذشته هدف دست‌کم 14 حمله قرار گرفتند که طی آنها 21 سرباز به شکلی سطحی زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید