وزیر مشاور دولت بریتانیا دست‌یابی به آتش‌بس در غزه را بعید دانست

طارق احمد: پیامی که از سوی وزارت خارجه بریتانیا به ایران مخابره شده این است که «به نفع هیچ‌کس و به نفع ایران نیست که شاهد گسترش چنین جنگی باشد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طارق احمد، وزیر مشاور دولت بریتانیا در امور خاورمیانه، شمال آفریقا، جنوب آسیا و سازمان ملل متحد دست‌یابی به هر گونه آتش‌بسی در شرایط کنونی در نوار غزه را بعد دانست.

طارق احمد در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» با اظهار این که هر گونه آتش‌بسی در غزه باید از سوی دو طرف مورد توافق قرار گیرد، تاکید کرد که هیچ طرفی از گسترش جنگ در منطقه سود نخواهد برد.

وی اولویت‌های کنونی غزه را تامین کمک‌های بشردوستانه لازم و تضمین پایبندی اسرائیل به قانون بین‌المللی انسانی عنوان کرد.

طارق احمد در پاسخ به سوالی درباره میزان جدیت بریتانیا در تلاش برای برقراری آتش‌بس با بیان این‌که ضرورت کنونی فراهم ساختن زمینه‌ای است که دو طرف جنگ درباره مفهوم آتش‌بس توافق کنند، تاکید کرد که همه طرف‌ها تاکنون به چنین درکی نرسیده‌اند.

حماس شریک در صلح نیست

طارق احمد با بیان این‌که تلاش‌های کنونی بریتانیا بر حفاظت از غیرنظامیان متمرکز است، تاکید کرد که جنبش حماس در صلح شریک نخواهد بود.

وی درباره نگرانی‌ها از تشدید تنش‌ها در منطقه در پی ادامه جنگ اسرائیل علیه نوار غزه توضیح داد که بریتانیا و اسرائیل خواهان گشودن جبهه جدیدی نیستند. او در ادامه گفت که دولت متبوع وی از اسرائیل خواسته وقایع جاری در غزه را به‌عنوان چراغ‌ سبزی برای گسترش شهرک‌سازی غیرقانونی تعبیر نکند.

به نفع ایران نیست که جنگ گسترش یابد

طارق احمد درخصوص پیام‌هایی که از طریق وزرای خارجه دو کشور میان بریتانیا و ایران تبادل شده، تاکید کرد پیامی که از سوی وزارت خارجه بریتانیا به ایران مخابره شده این است که «به نفع هیچ‌کس و به نفع ایران نیست که شاهد گسترش چنین جنگی باشد».

شایان ذکر است که جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا روز جمعه از ایران خواست تا نفوذ خود نزد گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه خاورمیانه را با هدف جلوگیری از گسترش دامنه جنگ میان اسرائیل و جنبش حماس به‌کار گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که کلورلی در گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به وی گفته که «ایران مسئولیت رفتار گروه‌هایی نظیر حماس و حزب‌الله که سال‌های است از آنها حمایت می‌کند را متحمل می‌شود».

به گفته سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا کلورلی بار دیگر تاکید کرده که تهدیدهای مورد حمایت از سوی ایران علیه افراد در بریتانیا «غیرقابل قبول است و باید متوقف شود».

در پی حمله غافلگیرانه 7 اکتبر حماس به شهرها و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در مناطق پیرامونی موسوم به غلاف غزه، بریتانیا از «حق اسرائیل در دفاع از خود» و حمله تلافی‌جویانه آن به نوار غزه حمایت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید