سفر مدیر سازمان «سیا» به اسرائیل و چند کشور منطقه

یک مقام آمریکایی آگاه از محتوای سفر برنز اعلام کرد که او مصمم است، پایبندی آمریکا به همکاری اطلاعاتی با شرکای خود در منطقه را تقویت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در راستای سفرهای پرشمار مسئولان بلندپایه آمریکایی به خاورمیانه و مشخصا اسرائیل از زمان آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر گذشته، ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، شامگاه یکشنبه 14 آبان وارد تل‌آویو شد.

پیش‌بینی می‌شود برنز که با داشتن خبرگی بالا در امور منطقه، عملا در اشل یک دیپلمات عمل می‌کند، در راستای مهار بحران‌ها و حل مشکلات نگران‌زا برای کاخ سفید و دولت جو بایدن، به اردن و همچنین مصر و چه‌بسا امارات نیز سفر کند اگرچه برنامه سفر او هنوز مشخص نیست.

هدف برنز از این بازدید، ترغیب اسرائیل به درپیش‌گرفتن رویکردی هدفمندتر و دقیق‌تر در حمله به حماس و تلاش برای برقراری آتش‌بس موقت به منظور تسهیل ورود کمک‌ها به نوار غزه است.

گسترش تبادل داده‌های اطلاعاتی با اسرائیل و تامین اطلاعات مفید در مورد مکان اسیران نزد حماس که بر اساس گزارش «نیویورک تایمز» تعداد آنها 241 نفر تخمین زده شده نیز از جمله اهداف برنز از این سفر است.

در همین زمینه، یک مقام آمریکایی آگاه از محتوای سفر برنز اعلام کرد که او مصمم است، پایبندی آمریکا به همکاری اطلاعاتی با شرکای خود در منطقه را نیز تقویت کند.
این مقام آمریکایی افزود که رئیس «سیا»، راهی تعدادی از کشورهای خاورمیانه خواهد شد تا درباره وضعیت غزه، مذاکرات جاری پیرامون اسیران و اهمیت جلوگیری از گسترش جنگ جاری با حماس، گفت‌وگو کند.

برهه حساس

این دیدار با برهه حساسی در اسرائیل همزمان شده زیرا مسئولان اصلی اطلاعاتی اسرائیل به دلیل ناکامی در کشف حمله غافلگیرانه حماس قبل از وقوع آن، آماج انتقادات شدید هستند.

سفر برنز به اسرائیل در حالی است که مقامات آمریکایی با توجه به تجربیات قبلی خود در جنگ عراق به رهبران اسرائیل مشاوره داده و اهمیت عدم تکرار اشتباهات آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر 2001 را به دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مورد تاکید قرار می‌دهند.

برنز به احتمال زیاد از اردن، متحد نزدیک ایالات متحده که با اسرائیل پیمان صلح منعقد کرده اما به دلیل جنگ غزه در موقعیت دشواری قرارگرفته نیز بازدید خواهد کرد.

مدیر «سیا» از روابط خوبی با عبدالله دوم، شاه اردن برخوردار است؛ خصوصا که در زمان مرگ ملک حسین، سفیر آمریکا در اردن بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید