تنش دیپلماتیک ترکیه و اسرائیل؛ بلینکن به آنکارا سفر می‌کند

اردوغان گفته که ترکیه روابط خود با اسرائیل را قطع نمی‌کند، هرچند نتانیاهو دیگر طرفی نیست که بتوان با او معامله کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با بالا گرفتن تنش‌های دیپلماتیک میان آنکارا و تل‌آویو و فراخوانده شدن سفرای دو کشور در نتیجه پیامدهای جنگ غزه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پس از سفر به اسرائیل و به‌دنبال آن، مشارکت وی در نشست عربی - آمریکایی در پادشاهی اردن، با افزودن ایستگاهی دیگر به تور خاورمیانه‌ای خود، قرار است به ترکیه سفر کند.

در همین راستا وزارت خارجه آمریکا، شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روزهای یکشنبه و دوشنبه به عنوان بخشی از تور خاورمیانه‌ای خود که در زمان تشدید درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس صورت می‌گیرد، به ترکیه سفر خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شنبه 13 آبان با بیان این‌که ترکیه روابط خود با اسرائیل را قطع نمی‌کند، گفت: نتانیاهو دیگر شخصی نیست که بتوان با او معامله کرد.

فراخواندن سفیر ترکیه از اسرائیل

در ادامه تنش‌های دیپلماتیک دو کشور، ترکیه شنبه سفیر خود در تل‌آویو را به‌دلیل ادامه بحران انسانی در غزه و در اعتراض به تشدید حملات اسرائیل به این باریکه، برای مشورت، از اسرائیل فرا‌خواند.

سفیر اسرائیل در ترکیه نیز ماه گذشته به دلایل امنیتی و پس از آغاز و گسترش اعتراضات در حمایت از فلسطینیان، آنکارا را ترک کرد.

اسرائیل پس از آن و در واکنش به موضع‌گیری‌های مقامات ترکیه در قبال حمله 7 اکتبر حماس، جنگ اسرائیل در غزه و پیامدهای آن، اعلام کرد که سفیر خود را برای بازنگری در روابط دوجانبه، فراخوانده است.

قطع ارتباط اردوغان و نتانیاهو

پیشتر اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شنبه 13 آبان، اعلام کرد که به دلیل اقدامات اسرائیل در نوار غزه، او تمامی تماس‌های خود را با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قطع کرده است.
اردوغان، در این باره گفته ما رابطه خود را با تل‌آویو قطع نمی‌کنیم. نتانیاهو دیگر فردی نیست که بتوان با او تعامل کرد.

هرچند هیئت همراه وزیر خارجه آمریکا دیدار میان بلینکن و اردوغان را محتمل دانستند، وزارت خارجه آمریکا اما در بیانیه مطبوعاتی خود وجود برنامه‌ای برای این امر را تایید نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size