کاخ سفید: حزب‌الله نباید از جنگ اسرائیل و حماس «سوءاستفاده» کند

حسن نصرالله از آمریکا خواسته با فشار بر اسرائیل جنگ در غزه را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا در واکنش به سخنرانی روز جمعه 12 آبان حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان و تهدید‌های او مبنی بر پابرجا بودن احتمالات گسترش جنگ علیه اسرائیل، با پیامی هشدارآمیز، تاکید کرد که این گروه شبه‌نظامی لبنانی مورد حمایت ایران نباید از جنگ جاری میان اسرائیل و حماس «سواستفاده» کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این‌باره گفت:«ما و شرکای‌مان واضح گفته‌ایم که حزب‌الله و دیگر طرف‌ها، چه گروه‌هایی باشند یا دولت‌هایی، نباید از جنگ جاری سوءاستفاده کنند».

دبیرکل حزب‌الله لبنان که ایالات متحده را در ارتباط با جنگ در غزه «کاملا مسئول» دانسته، طی سخنرانی روز جمعه خود تهدید کرد که حزب‌الله ناوگان آمریکایی مستقر در دریایی مدیترانه را هدف قرار خواهد داد و همه احتمالات برای گسترش جنگ علیه اسرائیل پابرجا است.

در واکنش به این موضع‌گیری و اظهارات نصرالله، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت:«وارد جنگ لفظی نمی‌شویم».
سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که«ایالات متحده خواهان تشدید تنش یا گسترش دامنه جنگ جاری میان اسرائیل و حماس نیست».
وی در این‌باره هشدار داد که هر گونه تلاش برای دامن زدن به جنگ و گسترش آن ممکن است به جنگی بسیار خونین‌تر از جنگ 2006 میان اسرائیل و لبنان منجر شود و ایالات متحده خواهان گسترش جنگ به لبنان نیست، زیرا که حجم ویرانی و خسارت‌هایی که به کشور لبنان و مردم آن وارد خواهد شد، قابل‌ تصور نیست و می‌توان از آن اجتناب کرد.

از سویی نخست‌وزیر اسرائیل ضمن بعید دانستن آتش‌بس در نوار غزه و تاکید بر ادامه تهاجم نظامی ارتش اسرائیل تا نابودی حماس و آزادی اسرای اسرائیلی، طی پیامی هشدارآمیز، حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان را از ارتکاب «هر گونه اشتباهی» برحذر داشت.

بنیامین نتانیاهو، جمعه طی بیانیه‌ای مطبوعاتی پس از دیدار وی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اسرائیل، در پاسخ به اظهارات دبیرکل حزب‌الله لبنان که در اولین سخنرانی او پس از حمله هفتم اکتبر حماس ایراد شده است، خطاب به حسن نصرالله، هشدار داد:«ارتکاب هر گونه اشتباهی تو را متحمل هزینه گزافی خواهد کرد که قادر به تصور آن نخواهی بود».

حسن نصرالله طی سخنرانی خود با بیان این‌که جنگی در لبنان رخ نخواهد داد، مگر این‌که اسرائیل دست به چنین اقدامی بزند، گفته بود تنش‌ در مرزها به رفتار اسرائیل در قبال لبنان بستگی دارد و در این‌باره هشدار داد که اگر اسرائیل به لبنان حمله کند، مرتکب «بزرگترین حماقت» خواهد شد.

نصرالله در ادامه با تاکید این‌که همه گزینه‌ها روی میز و همه سناریوها محتمل است و در هر زمانی می‌توان به آن اقدام کرد، همچنین گفت «نابودی حماس هدفی غیر‌قابل تحقق است» و از دولت‌های عربی و اسلامی خواست به وظایف خود برای متوقف کردن جنگ در غزه عمل کنند.

دبیرکل حزب‌الله همچنین از آمریکا خواست با فشار بر اسرائیل جنگ در غزه را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید