مسئول آمریکایی: آزادی گروگان‌های نزد حماس مستلزم توقف فراگیر عملیات نظامی است

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که آتش‌بس در غزه به دادن تضمین به اسرائیل در مورد عدم تکرار حوادث 7 اکتبر بستگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از مقامات ارشد کاخ سفید، شنبه 13 آبان بر لزوم دستیابی به «توقف فراگیر جنگ» میان گروه حماس و اسرائیل برای آزادی اسیران نزد این گروه تاکید کرد.

بنا بر برآورد ارتش اسرائیل، دست‌کم 240 نفر به عنوان گروگان نزد حماس در نوار غزه بازداشت هستند.

این مسئول بلندپایه در اظهار نظری تلفنی به رسانه‌ها، ضمن اعلام اجرای «گفت‌وگوهای بسیار جدی»، خاطرنشان کرد که هنوز توافقی بر سر وقفه عملیات نظامی حاصل نشده است.

این مقام مسئول که ترجیح داد نامش فاش نشود، افزود: «امیدواریم در اظهار نظر تلفنی دیگر، خبرهای خوبی برای ارائه داشته باشیم، اما متاسفانه نمی‌توانیم آن را تضمین کنیم.»

او با اشاره به این که «هیچکس از تعداد دقیق اسیران اطلاعی ندارد»، افزود که شمار آنها «به مراتب بیش از 100 نفر و شاید بیش از 200 نفر باشد» و آزادی چنین تعداد زیادی از افراد، «نیاز به وقفه نسبتاً فراگیر عملیات نظامی دارد.»

به گفته این مسئول بلندپایه کاخ سفید، واشینگتن در حال انجام «گفت‌وگوی مستمر» با رهبران اسرائیل است و تل‌آویو را با «پرسش‌های چالشی»در مورد نحوه انتخاب اهداف نظامی و نتایج این گزینه‌ها مواجه می‌کند.

او بدون ورود به تفاصیل افزود که اسرائیلی‌ها در نتیجه این گفت‌وگو «تا حدود زیادی در طرح‌های اولیه خود تجدید نظر کردند.»

این مقام مسئول، همچنین به تخلیه غیرنظامیان فلسطینی در جنوب نوار غزه به‌ویژه کسانی که دارای گذرنامه خارجی هستند، اشاره کرد.

او گفت که حماس در ابتدا «فهرستی» از اسامی مجروحان فلسطینی ارائه کرد که باید تخلیه شوند ولی مشخص شد که «یک سوم» آنها از «اعضا» و «جنگجویان» این گروه بودند.

این مقام مسئول افزود: «این موضوع برای مصر، ما و اسرائیل غیرقابل قبول بود» و همین امر باعث شد، بازگشایی گذرگاه رفح در جنوب نوار محاصره شده، زمان‌بر شود.

از سویی، شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از یک مقام آمریکایی گفت که آتش‌بس در غزه به دادن تضمین به اسرائیل برای عدم تکرار حوادث 7 اکتبر بستگی دارد.

به گفته این مقام مسئول، واشینگتن ضمن فراخوان جدی اسرائیل به فعال‌کردن وقفه‌های بشردوستانه، خاطرنشان کرد که دولت آمریکا انتظار دارد حملات هوایی به غزه کاهش یابد و اسرائیل در روزهای آینده بر عملیات زمینی تمرکز کند.

از سویی، به گزارش وبگاه خبری «آکسیوس»، اسرائیل روز گذشته به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اطلاع داد که در صورت عدم آزادی گروگان‌ها، عملیات نظامی متوقف نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید