فرانسه نهم نوامبر در پاریس کنفرانس «انسان‌دوستانه» برگزار خواهد کرد

مکرون: مبارزه با تروریسم قربانی کردن غیرنظامیان را توجیه نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از برگزاری کنفرانس «انسان‌دوستانه» در نهم ماه نوامبر در پاریس همزمان با ادامه جنگ در غزه خبر داد.

با ادامه یورش زمینی و بمباران شدید اسرائیل علیه نوار غزه و فاجعه‌بار شدن اوضاع انسانی در سایه محاصره و کشتار غیرنظامیان فلسطینی در این باریکه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، جمعه 12 آبان، از تدارک برای برگزاری یک «کنفرانس بشردوستانه» در 9 نوامبر در پاریس خبر داد، و تاکید کرد که «مبارزه با تروریسم قربانی کردن غیرنظامیان را توجیه نمی‌کند.»

مکرون، در جریان سفر خود به منطقه برتانی تصریح کرد که این کنفرانس بشردوستانه در چارچوب مجمع صلح پاریس برگزار می‌شود، و افزود: «ما خواستار آتش‌بس بشردوستانه هستیم، چرا که مبارزه با تروریسم قربانی کردن غیرنظامیان را توجیه نمی‌کند.»

مجمع صلح پاریس

شایان ذکر است که مجمع صلح پاریس قرار است طی روزهای 10 و 11 نوامبر و همراه با رویدادهای موازی در 8 و 9 نوامبر برگزار شود و نمایندگان کشورها، سازمان‌های بین‌المللی، شرکت‌ها و همچنین سازمان‌های غیردولتی با موضوع «توسعه با هم در دنیای رقابتی» گرد هم می‌آیند.

رئیس جمهوری فرانسه، همچنین تاکید کرد که «مبارزه با تروریسم به معنای حمله بی‌رویه به غیرنظامیان نیست» و بار دیگر خواستار «جلوگیری از هرگونه تشدید تنش» در خاورمیانه شد.

مکرون همچنین به بمبارانی که مؤسسه فرانسوی در غزه را هدف قرار داد، اشاره کرد و تاکید کرد که فرانسه از اسرائیل توضیحاتی در این‌باره خواسته است.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت: «در تدارک برای تخلیه اتباع خود و همه کسانی از غزه هستیم که در کار موسسه فرانسوی فعال و ذی‌نفع بودند».

دفتر خبرگزاری فرانسه، پنج‌شنبه 11 آبان، در نوار غزه نیز در نتیجه حملات و بمباران اسرائیل به شدت آسیب دید.

بی‌اعتنایی به اظهارات نصرالله

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون از اظهارنظر درباره سخنرانی حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در روز جمعه که «آمریکا را به مسئولیت کامل در جنگ جاری در غزه متهم کرد»، خودداری کرد، و هشدار داد که توقف جنگ غزه از آغاز جنگ منطقه‌ای جلوگیری می‌کند.

پیش از این سه منبع دیپلماتیک گفته بودند که فرانسه میزبان کنفرانس بین‌المللی بشردوستانه به نفع غیرنظامیان غزه در 9 نوامبر خواهد بود.

این دیپلمات‌ها همچنین گزارش دادند که در این کنفرانس که در سطح سران کشورها و دولت‌ها و وزرای خارجه برگزار می‌شود، علاوه بر کمک به مجروحان غزه از طریق استفاده احتمالی از خطوط دریایی، به موضوعاتی مانند جمع‌آوری کمک‌های مالی، ارائه کمک‌های اضطراری، احیای منابع آب، سوخت و برق در این باریکه نیز پرداخته خواهد شد.

این دیپلمات‌ها، افزودند که در این کنفرانس بین‌المللی بشردوستانه تشکیلات خودگردان فلسطین حضور خواهد داشت اما قرار نیست که اسرائیل دعوت شود.

در همین راستا، دولت فرانسه اعلام کرده که پاریس دو هواپیمای نظامی دیگر را برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه خواهد فرستاد.

افزایش آمار قربانیان

بنا بر آمارها اعلام شده از سوی سخنگوی وزارت بهداشت در غزه تعداد کل قربانیان حملات اسرائیل به نوار غزه از 7 اکتبر تاکنون به 9227 نفر از جمله 3826 کودک و 2405 زن افزایش یافته است.

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در غزه، طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که تعداد مجروحان در نوار غزه تاکنون به 23516 نفر رسیده است.

حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر به اسرائیل به کشته شدن 1400 اسرائیلی و به اسارات و گروگان گرفته شدن نزدیک به 240 نفر از شهروندان، نظامیان و افراد دوتابعیتی این کشور منجر شد.

در پاسخ به حمله حماس، اسرائیل با تشکیل کابینه نظامی و شورای جنگ با هدف نابودی حماس و آزادسازی اسرا علیه این جنبش اعلان جنگ کرده و با محاصره کامل نوار غزه از جمله قطع آب، غذا، برق، سوخت و دارو و جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه، غیرنظامیان را تحت شدیدترین حملات و بمباران قرار داده و برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها به جنوب نوار غزه و یا خارج از آن تلاش کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید