سی‌ان‌ان: ایران و گروه‌های نیابتی از افزایش تنش با آمریکا و اسرائیل هراس دارند

آمریکایی‌ها عمیقاً نگران این هستند كه «سیاست‌های داخلی» حزب‌الله آن را به تشدید تنش با اسرائیل بکشاند و منجر به حمله آمریکا به ایران شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات امنیتی ایالات متحده به «سی‌ان‌ان» گفته‌اند که به باور آنها تهران در حال حاضر به دنبال تشدید مخاصمه با تل‌آویو نیست، و در عوض تلاش می‌کند با استفاده از نیروهای نیابتی خود هزینه‌های محدودی به آمریکا و اسرائیل تحمیل کند.

با این حال، این مقامات آمریکایی که نخواستند نام‌شان فاش بشود به این خبرگزاری گفتند که به نظر آنها کنترل تهران بر نیروهای نیابتی خود در خاورمیانه کامل نیست، و «اقدامات خودسرانه» آنها می‌تواند به تشدید تنش و شعله‌ور شدن جنگ ایران و اسرائیل منجر شود.

به گفته مقامات آمریکایی، حزب‌الله لبنان، که بزرگترین و تواناترین گروه نیابتی تهران است، به‌ویژه دارای پیچیدگی‌های داخلی است که ممکن است کار را پیچیده‌تر کند، و آمریکایی‌ها عمیقاً نگران این هستند كه «سیاست‌های داخلی» حزب‌الله آن را به تشدید تنش با اسرائیل بکشاند.

به گفته این مقامات آمریکایی، تهران می‌داند که اگر حزب‌الله درگیری با اسرائیل یا ایالات متحده را تشدید کند، احتمال «ضدحمله مستقیم» علیه ایران را به وجود می‌آورد، که می‌تواند برای تهران «ویرانگر» باشد.

مقامات امنیتی آمریکایی به سی‌ان‌ان گفته‌اند که تهران تاکنون تلاش کرده است با «اقدامات پُردامنه اما کم‌خطر» همچون تلاش‌های دیپلماتیک در سطح منطقه و جهان، و همچنین استفاده از نیروهای نیابتی خود برای حملات پیوسته اما کم‌هزینه علیه اسرائیل و نیروهای آمریکایی، این تصور را ایجاد کند که دارد برای کمک به حل بحران نوار غزه «کار مفیدی» انجام می‌دهد.

مقامات آمریکایی معتقدند که این یک «استراتژی هماهنگ‌شده» میان تهران و نیروهای نیابتی آن است. با این وجود، از آنجایی که کنترل تهران بر این نیروها کامل نیست، این استراتژی می‌تواند شکست بخورد، و اقدامات خودسرانه نیروهای نیابتی ایران، به‌ویژه حزب‌الله لبنان، می‌تواند خصومت‌ها را افزایش دهد که به گسترده شدن جنگ در خاورمیانه و هدف قرار گرفته شدن ایران بینجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید