دومین سفر وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه پس از جنگ غزه

تور منطقه‌ای بلینکن امروز با هدف تسهیل خروج اتباع آمریکا و دیگر کشورها از غزه، از اسرائیل آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با تداوم بی‌وقفه تنش و درگیری میان ارتش اسرائیل و حماس، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، جمعه 13 آبان برای دومین بار از زمان آغاز جنگ در چارچوب یک تور جدید منطقه‌ای، به اسرائیل سفر کرد.

بلینکن سپس به اردن خواهد رفت که سفیر خود درتل‌آویو را در اعتراض به بمباران غزه فراخوانده است.

Advertisement

او در پلتفرم «ایکس» ضمن قدردانی از تلاش‌های عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر برای تسهیل سازوکاری به منظور خروج اتباع آمریکا و دیگر کشورها از نوار غزه، گفت: «به شدت بر راه حل دو کشوری متمرکز بوده و اسکان اجباری را رد می‌کنیم»

انتظار می‌رود که بلینکن حمایت کشورش از اسرائیل را بار دیگر مورد تاکید قرار دهد اما درعین حال، همه طرف‌های ذی‌ربط را برای تخلیه تمامی اتباع آمریکایی‌ از غزه و همچنین آزادی اسیران خارجی نزد حماس، زیر فشار خواهد گذاشت.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که حماس، 242 اسیر را در اختیار دارد که برخی از آنها خارجی هستند.

اقدامات ملموس

بلینکن اعلام کرد که در طول سفر خود به اسرائیل، با توجه به هشدارها در مورد افزایش شمار کشته‌ها و مجروحان در نتیجه بمباران‌های اسرائیل درغزه ، درباره «اقدامات ملموس» برای کاهش آسیب به غیرنظامیان در غزه، صحبت خواهد کرد.

او پنج‌شنبه پیش از ترک واشنگتن، در دومین تور خاورمیانه‌ای خود در کمتر از یک ماه گذشته، به خبرنگاران گفت که تمرکز، بر آینده غزه پس از شکست حماس، در صورت تحقق و همچنین ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه و نحوه تضمین عدم گسترش دامنه درگیری خواهد بود.

به گفته او آزادسازی بیش از 200 گروگان نزد حماس از جمله مسائل مورد بحث در این سفر خواهد بود.

وقفه در عملیات

یک مقام کاخ سفید گفت که بلینکن از دولت اسرائیل خواهد خواست با موافقت با اجرای یک سری وقفه‌های کوتاه در عملیات نظامی در غزه، امکان آزادی ایمن گروگان‌ها و توزیع کمک‌های بشردوستانه را فراهم کند.

بلینکن گفت: «ما در مورد گام‌های مشخصی صحبت خواهیم کرد که می‌تواند و باید، آسیب‌های وارده به مردان، زنان و کودکان در غزه را کاهش دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «این چیزی است که ایالات متحده به آن متعهد است. من در اینجا وارد جزئیات نمی‌شوم، اما این موضوع قویا در دستور کار است.»

با آغاز عملیات زمینی اسرائیل، نگرانی‌ها در مورد این که آیا تل‌آویو، استراتژی خروج یا طرحی برای مرحله بعدی تدوین کرده، افزایش یافته است.

واشینگتن در حال مذاکره با اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه در مورد چگونگی مدیریت سرزمین‌های فلسطینی در صورت پیروزی اسرائیل در عرصه جنگ است، اما هنوز طرح روشنی متبلور نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید