پوتین با خروج روسیه از معاهده ممنوعیت آزمایش‌ هسته‌ای موافقت کرد

هدف از این معاهده که در سال 1996 توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید، ممنوعیت همه آزمایش‌های هسته‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، پنج‌شنبه 11 آبان، لایحه لغو تصویب معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای را امضا و رسما کشورش را از اجرای این پیمان خارج کرد.

این تصمیم پوتین در پی اختلاف شدید مسکو با کشورهای غربی درباره جنگ اوکراین گرفته شده است.

هدف این معاهده که در سال 1996 توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد، جلوگیری از همه آزمایش‌های هسته‌ای است که به دلیل عدم پیوستن تعدادی از کشورهای بزرگ هسته‌ای از جمله ایالات متحده و چین به آن، اجرا نشد.

مجلس سفلی پارلمان روسیه در 25 اکتبر از تصمیم این کشور برای لغو معاهده ممنوعیت جامع آزمایش هسته‌ای حمایت کرده بود و پس از آن دو مجلس اصلی فدراسیون روسیه آن را تایید کرده و برای امضا نزد ولادیمیر پوتین فرستاده شد.

مسکو خروج از معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای را گامی برای دستیابی به برابری با ایالات متحده توصیف کرد.

پوتین، ماه گذشته با هشدار در باره احتمال لغو تصمیمی که کشورش در سال 2000 مبنی بر تایید معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای گرفته بود، گفت :«مسکو هم می‌تواند موضعی مانند واشنگتن بگیرد و مانند آمریکا بخشی از این پیمان نباشد».

معاهده منع جامع آزمایش هسته‌ای که در سال 1996 به تصویب رسید، هرگونه آزمایش هسته‌ای را در هر نقطه از جهان ممنوع می کند اما به دلیل عدم پذیرش آن از سوی آمریکا، چین، هند، کره شمالی، پاکستان، اسرائیل، ایران و مصر این معاهده هرگز به طور کامل اجرا نشد.

نگرانی‌های گسترده‌ای از سرگیری آزمایش‌های هسته‌ای توسط روسیه وجود دارد.

روسیه این گام را به عنوان اهرمی برای فشار به کشورهای غربی برای منصرف کردن آنها از ادامه حمایت نظامی از اوکراین برداشته است.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی برجسته روسیه از تصمیم از سرگیری آزمایش‌های هسته‌ای برای رویارویی با غرب حمایت کرده‌اند.

در اواسط اکتبر، روسیه آزمایش‌های موشکی بالستیک را با هدف آماده کردن نیروهای خود برای «یک حمله هسته‌ای عظیم» در پاسخ به حمله خصمانه مشابه انجام داد.

دکترین هسته‌ای روسیه استفاده «صرفاً دفاعی» از سلاح‌های اتمی را در صورت حمله به روسیه با سلاح‌های کشتار جمعی یا در صورت تهاجم با سلاح‌های متعارف که «موجودیت دولت را تهدید می‌کند» تصریح می‌کند.

همچنین، در ماه فوریه، روسیه مشارکت خود در معاهده خلع سلاح هسته‌ای «استارت جدید» را که در سال 2010 بین روسیه و ایالات متحده امضا شد، که آخرین توافق دوجانبه است که مسکو و واشینگتن را به هم مرتبط می‌کند، به حالت تعلیق درآورد.

طبق اعلام سازمان ملل متحد، در مدت پنج دهه از سال 1945 تا زمان ارائه معاهده ممنوعیت جامع آزمایش‌های هسته‌ای در سال 1996، بیش از 2000 آزمایش هسته‌ای انجام شد. این تعداد 1032 مورد آن توسط ایالات متحده آمریکا و 715 مورد آن توسط شوروی سابق انجام شد.

بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، روسیه هرگز آزمایش هسته‌ای انجام نداد. آخرین آزمایش هسته‌ای شوروی سابق در سال 1990 و آخرین آزمایش آمریکا هم در سال 1992 بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید