توافق وزرای دفاع سعودی و آمریکا برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه

در دیدار وزرای دفاع سعودی و آمریکا آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و دیدگاه‌ها و تلاش‌های دو کشور برای حفظ ثبات و امنیت در منطقه بررسی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» چهارشنبه دهم آبان اعلام کرد که وزرای دفاع ایالات متحده آمریکا و پادشاهی عربی سعودی برای همکاری به‌منظور جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه توافق کردند.

بنا به اعلام پنتاگون، «لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا بر نقش محوری سعودی در حفظ امنیت و ثبات منطقه تاکید کرد».

وزارت دفاع آمریکا همچنین تاکید کرد که وزرای دفاع آمریکا و سعودی در راستای همکاری به منظور جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه، بر تعهد به تقویت یکپارچگی نظامی با سعودی جهت مقابله با تهدیدات در منطقه توافق کردند.

در همین راستا شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی که بنا به دستور ولی‌عهد کشورش به واشینگتن سفر کرده در شبکه «ایکس» نوشت: در دیدار با همتای آمریکایی علاوه بر بررسی روابط پایدار و تاکید بر شراکت‌های راهبردی دفاعی و نقش پیشگامانه دو کشورمان در تحقق صلح و امنیت بین‌المللی، آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، دیدگاه‌های دو کشور در حفظ ثبات و امنیت، و تلاش‌ها در این زمینه را بررسی کردیم.

سعودی از آغاز بحران در نوار غزه ضمن تاکید بر لزوم جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه و ضرورت برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در غزه، خواستار کمک‌رسانی به ساکنان این باریکه شده و بر اهمیت پایبندی به قوانین بین‌المللی و تعهد به راه‌حل دو کشوری بر اساس طرح صلح عربی برای برقراری صلحی عادلانه و فراگیر میان فلسطینی‌ها و اسرائیل تاکید کرده است.

شایان ذکر است که از زمان رخنه و حمله غافلگیرانه مسلحان جنبش حماس در هفتم اکتبر به پایگاه‌های نظامی و شهرک‌های اسرائیلی در منطقه پیرامونی موسوم به غلاف غزه و به‌دنبال آن حملات تلافی‌جویانه ارتش اسرائیل به نوار غزه تاکنون منطقه در اوضاعی پرتنش به سر می‌برد.

از آغاز جنگ در هفتم اکتبر و همزمان با یورش زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه مرزهای لبنان با اسرائیل همواره ملتهب و به‌طور روزانه شاهد درگیری‌هایی بوده است.

ارتش اسرائیل چهارشنبه برای مقابله با حملات پهپادی و موشکی دوربرد از یمن

که حوثی‌ها مسئولیت پرتاب آن را برعهده گرفته‌اند شناورهایی را در دریای سرخ مستقر کرد.

هفته گذشته و همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه، چندین پهپاد در شهرهای طابا و نویبع مصر در صحرای سینا سقوط کردند.

تکرار چنین حوادثی نگاه‌ها را بر خطراتی که در سایه تشدید جنگ میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، ممکن است مصر و دیگر کشورهای منطقه با آن مواجه شوند، متمرکز کرده است.

در پی تهدیدات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، نظیر حزب‌الله در لبنان و همچنین در عراق و سوریه و یا حتی در یمن مبنی بر گشودن جبهه‌ها و ورود به جنگ علیه اسرائیل، دولت مصر طی هفته‌های گذشته چندین بار درباره خطر گسترش دامنه جنگ و احتمال تبدیل شدن آن به جنگی منطقه‌ای، هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید