ارائه لایحه ممنوعیت خرید پهپاد از چین در کنگره آمریکا

کنگره ایالات متحده در سال 2019 پنتاگون را از خرید یا استفاده از پهپادها و قطعات ساخت چین منع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اعضای ارشد کمیته تخصصی چین در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا لایحه‌ای ارائه دادند که در صورت تصویب، دولت ایالات متحده را از خرید انواع هواپیماهای بدون سرنشین چینی منع می‌کند.

مایک گالاگر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته، و راجا کریشنامورتی، عضو دموکرات عالی‌رتبه‌، چهارشنبه طی بیانیه‌ای که در اختیار «رویترز» قرار گرفت، از «قانون پهپادی امنیتی آمریکا» پرده‌برداری کردند.

این لایحه دولت‌های ایالتی و فدرال را از خرید پهپادهای چینی با استفاده از کمک‌های مالی فدرال منع می‌کند، و همچنین تهیه یک گزارش فدرال را لازم می‌کند که تعداد پهپادهای تجاری خارجی و سیستم‌های هواپیمایی بدون سرنشین که توسط ادارات و آژانس‌های فدرال از چین تهیه شده است را اطلاع دهد.

کریشنامورتی گفت: «این لایحه به محافظت در برابر هر گونه آسیب‌پذیری ناشی از اتکای سازمان‌های دولتی ما به فناوری هواپیماهای بدون سرنشین ساخت خارج کمک می‌کند، و رشد صنعت پهپادی آمریکا را تشویق می‌کند.»

در اقدامی جداگانه، سنای ایالات متحده روز سه‌شنبه به اتفاق آرا اصلاحیه‌ای در همین باره را تصویب کرد که توسط مارشا بلک‌برن، سناتور جمهوری‌خواه، و مارک وارنر، سناتور دموکرات ارائه شده بود.

بر اساس این اصلاحیه، خرید هرگونه هواپیماهای بدون سرنشین تولیدشده در چین، روسیه، ایران، کره شمالی، ونزوئلا یا کوبا توسط اداره هوانوردی فدرال آمریکا، یا تأمین بودجه فدرال برای خرید یا استفاده از آنها ممنوع است.

وزارت بازرگانی آمریکا در سال 2020 محدودیت‌های صادراتی بر «دی‌جی‌آی»، کمپانی تولیدکننده هواپیماهای بدون سرنشین مستقر در چین اعمال کرد، و آن را به کمک به ارتش این کشور و همدستی در سرکوب اقلیت مسلمان اویغور متهم کرد.

قانونگذاران جمهوری‌خواه در اوایل سال جاری گفتند که بیش از 50 درصد از پهپادهای فروخته‌شده در ایالات متحده توسط دی‌جی‌آی تولید می‌شوند، و افزودند این‌ها محبوب‌ترین پهپادهای مورد استفاده در سازمان‌های ایمنی عمومی هستند.

کنگره ایالات متحده در سال 2019 پنتاگون را از خرید یا استفاده از پهپادها و قطعات ساخت چین منع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید