واشینگتن از پیشرفت مذاکرات بازگشایی گذرگاه رفح برای خروج‌ آمریکاییان از غزه خبر داد

گذرگاه رفح تاکنون فقط برای عبور کامیون‌های کمک‌رسانی به غزه باز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که مذاکرات ایالات متحده با طرف‌های ذی‌ربط در چند ساعت گذشته برای تامین عبور امن آمریکایی‌ها و سایر خارجی‌های مایل به ترک نوار غزه از طریق گذرگاه مرزی رفح، «پیشرفت» داشته است.

میلر، شامگاه سه‌شنبه، 9 آبان در نشست با خبرنگاران افزود: «اگرچه امروز نمی‌توانم بیانیه‌ای رسمی در این باره ارائه دهم، اما همانطور که در چند ساعت گذشته گفتم در این باره پیشرفت خوبی داشته‌ایم».

واشینگتن برای بازکردن گذرگاه رفح در حال هماهنگی با دوحه و قاهره است تا شهروندان آمریکایی و دیگر اتباع خارجی‌ حاضر در نوار غزه بتوانند از این گذرگاه خارج شوند.

میلر همچنین گفت: «امیدواریم که هرگونه توافقی برای خروج افراد از نوار غزه، امکان خروج شهروندان آمریکایی یا خانواده‌های آنها و سایر اتباع خارجی را فراهم کند».

400 شهروند آمریکایی

در همین رابطه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در نشست کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا گفت، حدود 400 شهروند آمریکایی و اعضای خانواده آنها که بیش از هزار نفر می‌شوند، خواستار خروج از غزه هستند.

بلینکن گفت: «ما با طرف‌های مختلف کار می‌کنیم تا خروج شهروندان آمریکایی از غزه را تسهیل کنیم» و افزود که تقریبا 5 هزار خارجی درصدد خروج از غزه هستند.

گذرگاه رفح تاکنون فقط برای عبور کامیون‌های کمک‌رسانی به غزه باز شده است.

این گذرگاه تنها گذرگاه زمینی میان نوار غزه و مصر است که تحت کنترل اسرائیل نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید