بولیوی روابط خود را با اسرائیل قطع کرد

کلمبیا و شیلی سفرای خود در تل‌آویو را برای رایزنی درباره «نقض قوانین بین المللی توسط اسرائیل» فراخواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فردی مامانی، معاون وزیر خارجه بولیوی، سه‌شنبه 9 آبان در یک کنفرانس مطبوعاتی در لاپاس پایتخت این کشور اعلام کرد که کشورش تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک با اسرائیل گرفت.

او گفت، این تصمیم در محکوم کردن حمله نظامی خصمانه و نامتناسب اسرائیل به نوار غزه که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می‌کند، گرفته شده است.

در همین حال مقامات کشور کلمبیا نیز اعلام کردند که ممکن است تصمیمی مانند کشور بولیوی بگیرند.

گوستاوو پترو، رئیس جمهوری کلمبیا، سه‌شنبه گفت ممکن است، کشورش گامی را که بولیوی برداشته است، بردارد.

کلمبیا روز گذشته سفیر خود را از تل‌آویو فراخواند تا درباره «قتل عام مردم فلسطین» توسط اسرائیل در نوار غزه با او مشورت کند.

رئیس جمهوری کلمبیا در حساب رسمی خود در پلتفرم «ایکس» نوشت: «تصمیم گرفتم سفیر خود در اسرائیل را برای مشورت احضار کنم».

او گفت، اگر اسرائیل کشتار مردم فلسطین را متوقف نکند، نمی‌توانیم آنجا حضور داشته باشیم.»

پس از اظهارات رئیس جمهوری کلمبیا، مقامات اسرائیلی مارگاریتا منجارس، سفیر کلمبیا را برای گفت‌‎وگو به وزارت خارجه احضار کردند.

از سوی دیگر اسرائیل اظهارات پترو را «یهود ستیزانه» دانست.

رئیس جمهوری کلمبیا گفت بعید نمی‌داند که کشور اقدام به قطع روابط با با تل‌‌آویو بکند.

لوئیس آرس، رئیس جمهوری بولیوی، روز دوشنبه گذشته نیز در دیدار با محمود العلوانی، سفیر فلسطین در بولیوی، با اعلام مخالفت شدید کشورش نسبت به «جنایات جنگی اسرائیل علیه ساکنان غزه» گفت: «نمی‌توانیم ساکت بمانیم و به رنج فلسطینیان ادامه دهیم به‌ ویژه دختران و پسرانی که حق دارند در صلح زندگی کنند. تاکنون بیش از 5000 از مردم غیر نظامی کشته و هزاران نفر زخمی شدند».

این اولین بار نیست که بولیوی روابط خود را با اسرائیل قطع می‌کند؛ در سال 2009، اوو مورالس، رئیس‌ جمهوری سابق این کشور در اعتراض به حملات متعدد اسرائیل به نوار غزه، این روابط را قطع کرد و اسرائیل را یک کشور تروریستی دانست. او توافق سفر بدون ویزا اسرائیلی‌ها به کشورش را لغو کرد. سپس در نوامبر 2019، دولت موقت روابط را به حالت عادی بازگرداند تا اینکه دیروز دوباره روابط خود با تل‌آویو را قطع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید