آمریکا و اروپا خواستار بازنگری ایران درباره ممانعت از فعالیت بازرسان آژانس شدند

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه گذشته در بیانیه‌ای لغو مجوز فعالیت بازرسان آژانس توسط ایران را «اقدامی یک‌جانبه، نامناسب و بی‌سابقه» توصیف و‌ آن را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آمریکا به همراه بریتانیا، فرانسه و آلمان موسوم به تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند در تصمیم خود مبنی بر ممانعت از فعالیت شماری از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازنگری کند.

در این بیانیه که شامگاه دوشنبه 27 شهریور توسط دولت بریتانیا منتشر شد، آمده است: «ایران باید سریعا در تصمیم خود پیرامون ممانعت از فعالیت بازرسان تجدیدنظر و با هدف تضمین مسالمت‌آمیز بودن برنامه اتمی خود به طور کامل با آژانس همکاری کند.»

Advertisement

این در حالی است که آژانس بیش از چهار سال درگیر چندین پرونده حل‌نشده پیرامون برنامه اتمی ایران درباره پیداشدن مواد غنی‌شده اتمی در شماری از مکان‌های اعلام‌نشده است.

اقدام اخیر ایران در واکنش به موضع آمریکا و تروئیکای اروپایی بود که پنج‌شنبه در نامه‌ای به آژانس هشدار داده بودند تهران باید هر چه سریعتر اطلاعاتی موثق درباره مکان پیداشدن اورانیوم غنی‌شده در تورقوزآباد و ورامین ارائه دهد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم شنبه گذشته در بیانیه‌ای لغو مجوز فعالیت بازرسان آژانس توسط ایران را «اقدامی یک‌جانبه، نامناسب و بی‌سابقه» توصیف و‌ آن را محکوم کرد.

در بیانیه مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی آمده است که «ایران به توسعه برنامه اتمی خود ادامه می‌دهد و هم‌اکنون نیز برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های نظارتی آژانس را با مشکل مواجه می‌کند.»

این بیانیه افزوده است که «فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا با قاطعیت از آژانس و قوانین بین‌المللی مرتبط با تضمین‌ها پشتیبانی می‌کنند.»

گروسی دوشنبه نیز ضمن دعوت از ایران برای بازنگری در تصمیم اخیر خود، تاکید کرد که ممانعت از ورود بازرسان آژانس به ایران، پیامدهای شدیدی برای تهران به همراه خواهد داشت.

او به خبرگزاری فرانسه گفت، تا وقتی ایران با آژانس همکاری نکند، به هیچ یک از خواسته‌های خود از جمله تضمین‌های مورد نظر، تایید برنامه و همراهی بین‌المللی دست نخواهند یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم