کره شمالی طی رزمایشی موشکی حمله «اتمی» را شبیه‌سازی کرد

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در اطلاعیه‌ای بر آمادگی برابر اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی و هماهنگی و همکاری مستمر با ایالات متحده تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش کره شمالی، پنج‌شنبه 9 شهریور اعلام کرد که دو موشک بالستیک کوتاه برد در چارچوب «شبیه‌سازی حمله تاکتیکی اتمی» شلیک کرده است.

شلیک این دو موشک که توسط سئول نیز رصد شد، در واکنش به رزمایش سالیانه «سپر آزادی» میان آمریکا و کره جنوبی انجام می‌شود. این رزمایش امسال تا 31 آگوست طول خواهد کشید.

پیونگ یانگ تاکید کرد که شبیه‌سازی حمله اتمی تاکتیکی با هدف حمله به مراکز اصلی فرماندهی و فرودگاه‌ها در کره جنوبی انجام شده است.

از سویی، ارتش کره جنوبی در اطلاعیه‌ای تصریح کرد که‌ دو موشک کره شمالی شامگاه چهارشنبه به سوی دریای شرق موسوم به دریای ژاپن‌ شلیک شدند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی هم در این رابطه اعلام کرد که «این رزمایش موشکی پیامی روشن به دشمنان کشور است.»

این خبرگزاری اطلاع داد که رزمایش مذکور «در راستای حفظ آمادگی فرماندهان و همه بخش‌های ارتش برای جنگ احتمالی انجام شده است.»

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی نیز در اطلاعیه‌ای ارسال‌شده برای رسانه‌ها بر «آمادگی برابر اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی و هماهنگی و همکاری مستمر با ایالات متحده برای دفع تهدیدها» تاکید کرد.

در جریان رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی، یک بمب‌افکن راهبردی آمریکایی از نوع «بی-1 بی» بر آسمان شبه‌جزیره کره به پرواز درآمد که به واکنش کره شمالی منجر شد.

پیونگ یانگ پرواز این بمب‌افکن را «تهدیدی خطرناک» توصیف و اعلام کرد که این اقدام در راستای «سناریوی حمله اتمی پیشگیرانه علیه کره شمالی» انجام می‌شود.

در همین رابطه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا از واکنش نسبت به تحولات اخیر در شبه‌جزیره کره خودداری کرد.

افزایش همکاری دفاعی

آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در ماه‌های اخیر همکاری دفاعی مشترک را افزایش دادند. این سه کشور سه‌شنبه گذشته یک رزمایش دفاع موشکی با هدف مقابله با تهدیدهای فزاینده هسته‌ای و موشکی کره شمالی انجام دادند.

کره شمالی هفته گذشته اعلام کرد که دومین تلاش برای شلیک یک ماهواره اطلاعاتی و قرار دادن آن در مدار‌ با مشکل تقویت‌کننده موشک در مرحله سوم مواجه و به شکست منجر شد. مقامات فضایی کره شمالی گفتند که در ماه اکتبر دوباره برای شلیک این ماهواره تلاش خواهند کرد.

قدرت اتمی

کیم یونگ اون، رهبر کره شمالی پیشتر اعلام کرده بود که کشورش یک قدرت اتمی است و از این موقعیت کوتاه نخواهد آمد.

اون همچنین خواستار تقویت نیروی دریای کره شمالی شد و به وقوع جنگ اتمی در شبه‌جزیره کره هشدار داد.

او ایالات متحده را متهم کرد که در سایه تهدید جنگ هسته‌ای آب‌های شبه‌جزیره کره را به «متلاطم‌ترین» آب‌های جهان تبدیل کرده است.

رهبر کره شمالی تاکید کرد که نیروی دریایی کره شمالی به نیروی بازدارنده هسته‌ای برای کشوری که در حال انجام ماموریت استراتژیک است، تبدیل خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size