چین: ارسال تسلیحات به تایوان منطقه را در معرض تهدید قرار می‌دهد

ساعاتی پس از تصویب کمک‌های نظامی جدید ایالات متحده به تایوان، چین به این موضوع واکنش نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که کشورش به شدت با فروش سلاح آمریکا به تایوان مخالف است.

سخنگوی وزارت خارجه چین، پنج‌شنبه 9 شهریور گفت این سیاست امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد.

او افزود، همه موانع و مشکلات پیش روی روابط دو کشور از سوی واشینگتن است.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین پس از آن بیان شد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، بودجه نظامی تایوان را مطابق با برنامه تأمین مالی نظامی خارجی که معمولاً به کشورهای مستقل تخصیص می‌یابد، بر اساس اطلاعیه دریافتی کنگره تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کمیته‌های کنگره آمریکا با پیشنهاد دولت بایدن برای اختصاص مبلغ 80 میلیون دلاری بودجه نظامی خارجی برای حمایت از تایوان با هدف ارتقای قابلیت‌های دفاعی، و افزایش آگاهی حوزه دریایی و ظرفیت امنیت دریایی این کشور در برابر چین، موافقت کرده است .

یک مقام وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد که تصمیم برای کمک به تایوان از طریق برنامه تامین مالی نظامی خارجی هیچ تغییری در سیاست کشورش نشان نمی‌دهد.

از سوی دیگر وزارت دفاع تایوان مراتب قدردانی خود را از تصمیم ایالات متحده برای ارائه کمک‌های مالی علام کرد اما از اظهار نظر یا افشای جزئیات این کمک‌ها خودداری کرد اما به کمک ایالات متحده برای ارتقای توانایی‌های رزمی جزیره مطابق با سیاست‌ها و قوانین موجود اشاره کرد.

چین معتقد است که حمایت آمریکا از جزیره‌ تایوان که به صورت دموکراتیک اداره می‌شود، امنیت منطقه را تضعیف می‌کند. به خصوص که مقامات چینی تایوان را بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین چین می‌دانند و قصد دارند در صورت لزوم با زور آن را ضمیمه خاک خود کنند.

پکن دائماً نسبت به عواقب منفی هر نوع «معاملات رسمی» بین واشینگتن و تایپه هشدار می‌دهد.

این در حالی است که تایپه ادعاهای حاکمیت چین را رد می‌کند و تاکید دارد که فقط مردم تایوان در مورد آینده خود تصمیم می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید