پاپ فرانسیس: محافظه‌کاران آمریکا ایدئولوژی را جایگزین ایمان کرده‌اند

پاپ گفت باید این حقیقت مهم را پذیرفت که درک مسائل ایمانی و اخلاقی مشمول تکامل می‌شود، و تاکید کرد نگرش به اخلاق با گذشت زمان تغییر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، به تندی از محافظه‌کاران ایالات متحده انتقاد کرد و گفت آنها ایدئولوژی را جایگزین ایمان کرده‌اند.

به گزارش «ام‌اس‌ان‌بی‌سی»، بر اساس متن به‌تازگی منتشرشده اظهارات پاپ در یک جلسه خصوصی با کاتولیک‌های پرتغالی، فرانسیس به شدت از کاتولیک‌های محافظه‌کار در ایالات متحده انتقاد کرده و گفته آنها ایمان را به کناری گذاشته‌اند و ایدئولوژی را به راهنمای خود تبدیل کرده‌اند.

کاتولیک‌های محافظه‌کار در ایالات متحده طی یک دهه گذشته به دلیل آنچه که آنها «عدم شفافیت» واتیکان در بیان آموزه‌های کلیسا درباره برخی مسائل اجتماعی روز دانسته‌اند، به فرانسیس حمله کرده‌اند. اظهارات فرانسیس درباره «استثمار سرمایه‌داری» یکی دیگر از دلایل دلخوری محافظه‌کاران آمریکایی از اوست.

به گفته ام‌اس‌ان‌بی‌سی، پاپ «رویکرد ارتجاعی» محافظه‌کاران آمریکایی را زیر ذره‌بین قرار داد و گفت: «می‌بینید که اوضاع در ایالات متحده آشفته است. در آنجا یک رویکرد ارتجاعی بسیار قوی وجود دارد. این رویکرد سازماندهی‌شده است و نحوه تعلق خاطر افراد، حتی از نظر احساسی، را تعیین می‌کند.»

رهبر کاتولیک‌های جهان در این جلسه خطاب به مخاطبان پرتغالی خود گفت باید این حقیقت مهم را پذیرفت که درک مسائل ایمانی و اخلاقی مشمول تکامل می‌شود، و تاکید کرد نگرش به اخلاق با گذشت زمان تغییر می‌کند. به گفته پاپ، دکترین [آموزه‌های بنیادی مذهب] نیز با گذشت زمان توسعه پیدا می‌کند، گسترش می‌یابد، ادغام می‌شود و استحکام می‌یابد، اما همیشه در حال پیشرفت است.

به گفته ام‌اس‌ان‌بی‌سی، این اولین باری نیست که پاپ فرانسیس، که آشکارا از سیاستمداران راست‌گرای آمریکایی مثل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا انتقاد کرده است، هدف حملات محافظه‌کاران قرار می‌گیرد و به آنها پاسخ می‌دهد.

فرانسیس در سال 2019، هنگامی که ترامپ هنوز رئیس‌جمهوری آمریکا بود، انتقادات کاتولیک‌های محافظه‌کار ایالات متحده علیه خود را رد کرد و گفت: «مایه افتخار است که آمریکایی‌ها به من حمله می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size