واکنش کاخ الیزه به لغو مصونیت دیپلماتیک سفیر فرانسه در نیجر

سخنگوی ستاد کل ارتش فرانسه: نیروهای نظامی فرانسه برای پاسخ به هرگونه تشدید تنش که حضور نظامی و دیپلماتیک فرانسه را در نیجر تضعیف کند، آماده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شورای نظامی برآمده از کودتای نیجر، پنج‌شنبه، 9 شهریور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مصونیت دیپلماتیک سفیر فرانسه در نیامی را لغو کرده و به پلیس دستور داده است تا او را از کشور اخراج کند.

به گزارش «فرانس 24»، وزارت خارجه فرانسه در واکنش به این اقدام تنش‌‌افزای کودتاگران نیجر گفته است که «شورای نظامی نیجر هیچ صلاحیتی برای اخراج سفیر فرانسه ندارد.»

کودتاگران نیجر که بیش از یک ماه پیش محمد بازوم، رئیس جمهوری این کشور را برکنار کردند، هفته گذشته به سیلوین ایته، سفیر فرانسه در نیامی، 48 ساعت فرصت دادند تا این کشور را ترک کند.

این مهلت در 28 اوت بدون این‌که ایته توسط فرانسه فراخوانده شود به پایان رسید.

دولت فرانسه می‌گوید که کودتاچیان را به عنوان رهبران قانونی نیجر به رسمیت نمی‌شناسد.

در عین حال، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه گفت که سفیر فرانسه با وجود فشارهای شورای نظامی نیجر در این کشور خواهد ماند.

در آخرین بیانیه ارسال شده از سوی وزارت خارجه نیجر آمده است که ایته «دیگر از امتیازات و مصونیت‌های مرتبط با وضعیت خود به عنوان عضوی از کارکنان دیپلماتیک سفارت برخوردار نیست.»

در این سند، همچنین آمده است که کارت‌های دیپلماتیک و روادید خانواده سفیر نیز لغو شده است.

همزمان با تشدید تنش بین نیجر و پاریس، سخنگوی ستاد کل ارتش فرانسه، سرهنگ پیرگودلیه، اعلام کرد که گزینه مداخله نظامی در حال حاضر روی میز نیست.

با این حال او هشدار داد که «نیروهای نظامی فرانسه برای پاسخ به هرگونه تشدید تنش که حضور نظامی و دیپلماتیک فرانسه را در این کشور تضعیف کند، آماده‌اند.»

سخنگوی ستاد کل ارتش فرانسه همچنین روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با «العربیه»، افزود: «اقدامات لازم برای حفاظت از این حضور انجام شده است.»

هیچ تهدیدی علیه فرانسه در گابن وجود ندارد

او همچنین در مورد کودتای روز چهارشنبه در گابن، تاکید کرد که «هیچ تهدیدی علیه ارتش فرانسه یا به طور کلی علیه فرانسه وجود ندارد.»

او در عین حال تصریح کرد که فرانسه اقدامات پیشگیرانه را در آنجا انجام داده است.

همبستگی اتحادیه اروپا با فرانسه

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پنج‌شنبه، 9 شهریور ضمن اعلام همبستگی با فرانسه، گفت که «وزرای اتحادیه اروپا در مورد روندی تصمیم گرفته‌اند تا رژیم تحریمی را علیه رهبران کودتا در نیجر اعمال کنند.»
او تاکید کرد: «ما گزینه دیپلماتیک را برای حل بحران نیجر ترجیح می‌دهیم.»

در همین ارتباط، حسومی مسعود، وزیر خارجه نیجر نیز از اتحادیه اروپا و کشورهای دموکراتیک خواست تا از محمد بازوم، رئیس جمهوری منتخب نیجر حمایت کنند.

به گفته بورل، محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده نیجر، به‌رغم فشارها از دادن استعفا خودداری می‌کند.

بورل همچنین در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی برای بحث در مورد کودتاها در آفریقا، چه در گابن و چه در نیجر، همبستگی خود را با پاریس و نمایندگی دیپلماتیک آن در نیامی ابراز کرد.
چرا فرانسه‌ می‌خواهد سفیرش در نیامی بماند؟

علاوه بر سفارت فرانسه، نیامی پایتخت نیجر، میزبان یک پایگاه نظامی بزرگ فرانسه است که شامل ده‌ها هواپیمای نظامی است که برای مقابله با گروه‌های مسلح در سواحل آفریقا به آن متکی است.

ناظران می‌گویند که نیروهای فرانسوی در نیجر، همچنین وظیفه نظارت بر امواج مهاجرت غیرقانونی آفریقایی به سمت اروپا را برعهده دارند.

در مورد تعداد نیروهای فرانسوی در نیجر، به‌طور کلی، این تعداد محدود است و گفته می‌شود که از 1500 پرسنل بیش نیست.

با این حال، از زمان کودتای نظامی در 26 ژوئیه در نیجر، خصومت با پاریس، به ویژه با اتهام‌افکنی ارتش نیجر علیه پاریس مبنی بر ترغیب «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» (ECOWAS) برای مداخله نظامی به منظور بازگرداندن قدرت به رئیس جمهوری مخلوع محمد بازوم، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید